czwartek, 10 lutego 2022 17:17

Kraków: Po długiej chorobie w wieku 77 lat zmarł znany i zasłużony historyk

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Po długiej chorobie w wieku 77 lat zmarł znany i zasłużony historyk

Po długiej chorobie w wieku 77 lat zmarł w Krakowie Stanisław M. Jankowski. Wybitny historyk, publicysta, pisarz, laureat nagrody honorowej IPN Świadek Historii (2017), szczególnie zasłużony w badaniach nad zbrodnią katyńską.

Był współzałożycielem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Współpracował z Instytutem Katyńskim, a także z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Znalazł się w gronie ekspertów konsultujących film Andrzeja Wajdy „Katyń”. Spod jego pióra wyszło 20 książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Przez wiele lat redagował „Biuletyn Katyński”.

Urodził się w 1945 r. w Krakowie. Ukończył historię na UJ. Był autorem kilku tysięcy publikacji na łamach prasy krajowej i polonijnej, słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych. Jego książki, reportaże i słuchowiska były wielokrotnie nagradzane. Stworzył wiele wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach.

Od 1967 r. współpracował z Okręgową Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich, a od 2000 r. z IPN. Był autorem licznych referatów naukowych, współautorem (z Ryszardem Kotarbą) książki „Literaci a sprawa katyńska”, kuratorem przygotowanej dla IPN wystawy o antysowieckim powstaniu w Czortkowie. Pomysłodawca i kurator wystawy „Zginęli w Katyniu”. Należał do współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni (1989) – organizacji, którą w 2010 r. uhonorowano tytułem IPN Kustosza Pamięci Narodowej.
Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia (2011).

W Krakowie zmarł Stanisław M. Jankowski, publicysta, pisarz, laureat nagrody honorowej #IPN Świadek Historii (2017),...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Czwartek, 10 lutego 2022

Fot. i inf.: IPN

Kraków

Kraków - najnowsze informacje