wtorek, 17 maja 2022 12:25

Kraków: Na jednym z osiedli grasował ptasznik

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Na jednym z osiedli grasował ptasznik

Mieszkańcy ul. Obozowej mogli wczoraj oglądnąć wieczorny pokaz wspinaczki ptasznika.

Pająk najprawdopodobniej wykorzystał moment nieuwagi właściciela i wyszedł na elewację bloku przy ul. Obozowej.

– Realizujący zgłoszenie strażnicy miejscy wezwali na miejsce specjalistów od zwierząt egzotycznych, a także strażaków, by ci udostępnili fachowcom drabinę. Pająk został ściągnięty i zabezpieczony w szczelnym pudełku

– informują strażnicy.

Pająk, którego schwytali strażnicy to najprawdopodobniej Acanthoscurria geniculata, czyli Ptasznik białokolanowy, duży pająk z rodziny ptaszników. Na wolności występuje w Brazylii. Jest jednym z większych ptaszników naziemnych – długość ciała potrafi sięgać 9 cm a rozstaw rozłożonych odnóży dochodzić do 23 cm. Choć większość ptaszników nie jest groźna dla człowieka, to akurat ten gatunek w większości przypadków jest agresywny i nie waha się zaatakować. Mogą pokąsać także opiekuna – wtedy w miejscu ukąszenia powstawała dość bolesna opuchlizna. Zdarzają się jednak także łagodne osobniki. W hodowli należy trzymać je pojedynczo, gdyż są kanibalami. Młode pająki karmi się larwami much, wylęgiem świerszczy, a dorosłe osobniki jedzą świerszcze, larwy drewnojada, mączniki i okazyjnie myszy.

Ptasznika białokolanowego można hodować, nie figuruje na liście CITES - gatunków zagrożonych wyginięciem. CITES, zwane też Konwencją Waszyngtońską ma na celu ochronę dziko występujących gatunków roślin oraz zwierząt. Konwencja Waszyngtońska reguluje handel i przewóz ponad 35 tys. gatunków fauny i flory.

Inf. i foto: Straż miejska

Kraków

Kraków - najnowsze informacje