piątek, 26 maja 2023 07:51

Kraków. Ponad 800 nowych miejsc dla maluchów

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Ponad 800 nowych miejsc dla maluchów

W ciągu kilku lat miasto chce zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach o co najmniej 800. Zadania w budowę nowych placówek i modernizację już istniejących mogą liczyć na dofinansowane z rządowego programu Maluch+ na lata 2022–2029. Za realizację projektów mających na celu zwiększenie liczby miejsc dla najmłodszych odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Zarząd Inwestycji Miejskich od kilku lat realizuje program budowy nowych żłobków i modernizację już istniejących. W tym czasie powstały nowe placówki na Małym Płaszowie i na Ruczaju. Kompleksowe remonty przeprowadzono w żłobkach samorządowych przy ul. Sienkiewicza, Okólnej, Słomianej, Ehrenberga, na os. Zielonym. Obecnie realizowany jest kolejny etap modernizacji placówki przy Mazowieckiej.

– W najbliższych latach chcemy przekazać mieszkańcom co najmniej 800 nowych miejsc w krakowskich żłobkach samorządowych. W planie na lata 2023–2026 jest budowa i modernizacja łącznie dziewięciu placówek. Inwestycje będą mogły liczyć na dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ w edycji 2022-2029

– informuje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Zgodnie z planem, inwestycje żłobkowe mają być realizowane w kilku dzielnicach Krakowa. Nowe placówki powstaną w Nowej Hucie, na Wzgórzach Krzesławickich, w Bronowicach, na Dębnikach (w okolicy os. Kliny) i w Swoszowicach. – Warto podkreślić, że w ramach tej edycji programu inwestycyjnego pierwsze samorządowe żłobki zyskają dzielnice X i XVII – zaznacza Andrzej Kulig.

Szacowany koszt zaplanowanych przez miasto inwestycji w latach 2023-2026 to blisko 100 mln zł. Łącznie – na tworzenie nowym miejsc opieki dla najmłodszych – z programu Maluch+ będzie można uzyskać ponad prawie 29 mln zł netto. Są szanse na zwiększenie środków zewnętrznych. W przypadku planowanego przez rząd podniesienia kwoty na utworzenie nowych miejsc w żłobkach, kwota dofinansowania na krakowskie inwestycje wzrośnie do ponad 46 mln zł.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka