czwartek, 11 lutego 2021 05:00

Kraków. Pożar Archiwum Miejskiego opanowany, ale budynki mogą nadawać się tylko do rozbiórki

Autor Marzena Gitler
Kraków. Pożar Archiwum Miejskiego opanowany, ale budynki mogą nadawać się tylko do rozbiórki

Straż Pożarna opanowała trwający od soboty pożar dwóch budynków Archiwum Miasta Krakowa. Jak wygląda sytuacja wyjaśnia oficer prasowy KM PSP w Krakowie st. kpt Bartłomiej Rosiek.

- Sytuacja pożarowa jest opanowana – mówi oficer prasowy KM PSP w Krakowie st.  kpt Bartłomiej Rosiek. – Mam już pożar zlokalizowany. Nie powiększa się, nie rozprzestrzenia się. Na miejscu pracuje policja, nadzór budowlany i prokurator. Trwa wizja lokalna wokół obiektu. Ustalane są możliwe sposoby dalszego postepowania po ugaszeniu pożaru. Będziemy przystępować do prac udostępniania obiektu – przesuwania obiektów, aby dogasić wszystkie zarzewia ognia. Chodzi o punktowy ogień, który gdzieś jeszcze się tli. To są działania długotrwałe, na najbliższych kilkanaście godzin - mówi oficer.

W obydwu budynkach objętych pożarem partery są już bezpieczne. Piętro w jednym z budynków jest praktycznie całkowicie już ugaszone. Są jeszcze ślady zadymienia i pary wodnej. Działania gaśnicze prowadzone są jeszcze na pierwszej hali. Trwa dogaszanie punktowe miejsc z najwyższymi temperaturami. Straż wychwytuje je kamerami termowizyjnymi. - Pożar się nie rozprzestrzenia. Nie stwarza już zagrożenia dla innych obiektów - podkreśla rzecznik KM PSP w Krakowie.

Na miejscu jest obecnie około 50 zastępów ratowniczo-gaśniczych i około 100 strażaków. – Działania gaśnicze potrwają jeszcze dzisiaj do godzin wieczornych – szacuje Bartłomiej Rosiek. – Natomiast obecność straży pożarnej i zabezpieczanie pogorzeliska i przelewanie punktów, z powodu tak dużej ilości materiału palnego, potrwa na pewno jeszcze kilka dni.

Na pytanie o ocenę stanu budynków po czterodniowym pożarze rzecznik uważa, że najprawdopodobniej konieczna będzie całkowita rozbiórka budynków. – Biorąc pod uwagę czas oddziaływania wysokich temperatur na ten obiekt, niewykluczone, że te obiekty nie będą się już nadawały do użytkowania. oczywiście będziemy posiłkować się opinią Nadzoru Budowlanego.

W środę, 10 lutego na miejscu zebrał się sztabu, który ma opracować koncepcję dalszych działań w tym przygotować planu rozbiórki budynku archiwum. Wiadomo, ze nie będzie ona łatwa, o stropu budynku prze wiele godzin poddane były ogromnym obciążeniom termicznym. Nadal są obciążone regałami z zalanymi wodą materiałami archiwalnymi. Po przygotowaniu planu strażacy przystąpią do rozbiórki budynku i usunięcia z jego wnętrza pozostałych dokumentów.

Przypominamy, że pożar w Archiwum Miasta Krakowa wybuchł w sobotę, 6 lutego ok. godz. 20. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Archiwum w ogniu. Tysiące akt bezpowrotnie zniszczone. Czy konieczna będzie rozbiórka budynku?
Wiadomości Kraków : Trwa akcja gaśnicza Archiwum Miasta Krakowa. Zobacz jak strażacy walczą z trwającym już trzecią dobę pożarem.

Wczoraj o wszczęciu dochodzenia w "w sprawie umyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci budynku Archiwum Miejskiego UMK, o bliżej nieustalonej wartości strat".

Pożar Archiwum Miasta Krakowa. Prokuratura wszczęła śledztwo
Wiadomości Krakow Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie ws. pożaru, który wybuchł w sobotę wieczorem w Archiwum Miasta Krakowa.

foto: Mateusz Łysik

Kraków

Kraków - najnowsze informacje