środa, 22 czerwca 2022 14:19

Kraków. Ruszają zabiegi in vitro finansowane przez miasto. Limit miejsc wyczerpał się pierwszego dnia

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ruszają zabiegi in vitro finansowane przez miasto. Limit miejsc wyczerpał się pierwszego dnia

201 par zakwalifikowano w Krakowie do sfinansowanego przez miasto programu in vitro. Miasto na ten cel wyda milion złotych. W wyniku realizowanego programu przewiduje się narodziny około 50 dzieci.

Aż 283 pary chciały skorzystać z dofinansowania w ramach „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”. Z powodu limitu środków w roku z programu będzie mogło skorzystać 201 par.

Nabór do programu "In vitro dla krakowian" rozpoczął się 11 maja i już pierwszego dnia wyczerpał się limit miejsc. Już pierwszego dnia od ogłoszenia naboru wpłynęły aż 243 wnioski. O kwalifikacji do programu decydowała kolejność zgłoszeń poprawnie złożonych wniosków.

82 wnioski zostały rozpatrzone negatywnie. Powody ich odrzucenia to niespełnienie kryterium wieku przez kobietę, złożenie kolejnego wniosku dla tej samej pary, złożenie wniosku w momencie, kiedy wpłynęła już liczba zgłoszeń, która wyczerpała przewidziany limit.

Dokumenty merytorycznie sprawdzały biorące udział w realizacji programu placówki medyczne, oceniając, które pary spełniają kryteria włączenia i czy nie ma przeciwwskazań wykluczających z programu.

Ze sfinansowanego przez Kraków programu in vitro mogły skorzystać kobiety, których wiek mieścił się w przedziale 20–42 lata. Konieczne było także spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Każda para zakwalifikowana do programu będzie miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Dodatkowo pary będą miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność dotyka 10–12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Dane dotyczące Polski są jeszcze bardziej niepokojące – Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Na krakowski program leczenie niepłodności metodą in vitro miasto w 2022 r. przeznaczyło milion złotych. Program będzie realizowany do końca 2022 roku, zatem wykonanie dofinansowanych procedur będzie możliwe do końca grudnia br.

Koszty realizowanych świadczeń zdrowotnych oraz usług w ramach procedur zapłodnienia pozaustrojowego są różne w różnych klinikach oraz są uzależnione od zakresu realizowanej zindywidualizowanej procedury, określonej dla każdej pary z osobna.

Celem i efektem programu jest ograniczenie zjawiska niezamierzonej bezdzietności wśród mieszkańców Krakowa, poprzez zapewnienie leczenia niepłodności metodami wspomaganej reprodukcji w oparciu o przepisy prawa oraz określone standardy postępowania i procedury medyczne. W wyniku realizowanego programu prognozuje się narodziny około 50 dzieci.

fot. Pixabay.com

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka