środa, 16 czerwca 2021 10:12, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. Szpital im. Babińskiego ciągle bez dyrektora "Chaos i paraliż w opiece psychiatrycznej"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Szpital im. Babińskiego ciągle bez dyrektora "Chaos i paraliż w opiece psychiatrycznej"

Związkowcy ze Szpitala Klinicznego im dr Józefa Babińskiego ostrzegają przed paraliżem największego szpitala psychiatrycznego w Małopolsce. Po odwołaniu Stanisława Kracika do tej pory nie został ogłoszony konkurs na nowego dyrektora szpitala, tymczasem z końcem czerwca upływa okres wypowiedzeń z funkcji kierowniczych kierowników jednostek medycznych.  

Przypominamy, 31 marca został odwołany ze stanowiska wieloletni dyrektor placówki Stanisław Kracik. Informacja o planach usunięcia go ze stanowiska wywołała protest załogi, której przedstawiciele (z powodu pandemii udział przedstawicieli załogi został ograniczony do minimum) przyszli pod siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z transparentami. Pisaliśmy o nim tu:

“Zmiana dyrektora w czasie III fali to igranie z życiem pacjentów”. Związkowcy z Babińskiego protestowali pod oknami marszałka
Kraków. W czwartek, 25 marca przestawiciele związków zawodowych Szpitala im. Babińskiego zorganizowali protest przeciwko odwołaniu dyrektora placówki Stanisława Kracika.

W obronie dyrektora Kracika kierownicy oddziałów złożyli wypowiedzenia z funkcji kierowniczych. - Najbardziej bulwersuje to, że Zarząd Województwa nie przedstawił żadnych argumentów merytorycznych za odwołaniem Stanisława Kracika - podkreśla Jacek Kwieciński, przewodniczący terenowego oddziału ogólnopolskiego związku zawodowego lekarzy. O proteście w obronie dyrektora pisaliśmy tu:

Kraków. Dyrektor Babińskiego staci pracę bo jest za stary? To decyzja polityczna - uważają związkowcy
Kraków wiadomości. Pracownicy Szpitala im. Babińskiego w Krakowie sprzeciwiają się odwołaniu dyrektora placówki Stanisława Kracika. O planowanej akcji protestacyjnej rozmawiamy z przedstawicielami związków zawodowych.

oraz tu:

Kraków: Bunt w szpitalu Babińskiego. Chodzi o zmianę dyrektora?
Czy Zarząd Województwa Małopolskiego odwołał dyrektora Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie? Tak twierdzą przedstawiciele związów zawodowych pracowników. Urząd Marszałkowski jednak temu zaprzecza.

Ostatecznie dyrektor ustąpił ze stanowiska za porozumieniem stron i od 1 kwietnia osobą pełniącą obowiązki Dyrektora Szpitala została dotychczasowa Zastępca ds. Lecznictwa dr Anna Depukat, a nie, jak chciał Zarząd Województwa Małopolskiego Zbigniew Starzec, były wicewojewoda małopolski, który po odejściu z tej funkcji został powołany przez Zarząd Województwa Małopolskiego na zastępcę dyrektora placówki.

"Do tej pory nie został ogłoszony konkurs na Dyrektora Szpitala, co utrudnia zarządzanie, fatalnie wpływa na atmosferę w pracy, nie służy stabilizacji i rozwojowi Szpitala. Nadal niezakończone są różne inwestycje i projekty, także sytuacja przeprowadzanej obecnie w Polsce reformy psychiatrii wymaga kreowania wizji przekształcania Szpitala i dostosowywania go do zmieniających się potrzeb i warunków - przypominają w przesłanym do mediów komunikacie władze Związków Zawodowych działających przy Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego - Z końcem czerwca upływa okres wypowiedzeń z funkcji kierowniczych kierowników jednostek medycznych Szpitala. Zarząd Województwa bagatelizuje tę sytuację a naszym zdaniem może ona doprowadzić do chaosu i paraliżu w opiece psychiatrycznej w całym województwie. Nie rozumiemy, dlaczego do tej pory nie został ogłoszony konkurs i dlaczego został odwołany poprzedni Dyrektor" - dodają.

Sprawą konkursu na dyrektora Szpitala Babińskiego zajmą się radni na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, w poniedziałek 21 czerwca. W porządku obrad jest projekt uchwały, przygotowanej przez Zarząd Województwa Małopolskiego w sprawie powołania komisji konkursowej, która przeprowadzi konkurs na stanowisko Dyrektora Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie.

Powodem tego, że procedura konkursowa nie rozpoczęła się do tej pory jest, zdaniem Zarządu Województwa, pandemia. To przez nią członkowie komisji nie mogą się fizycznie spotykać. Dlatego też wprowadzono na czas pandemii przepisy, które wydłużają termin zakończenia procedury wyboru dyrektora. – Czas, na jaki został powołany pełniący obowiązki dyrektora, upływa po sześciu miesiącach – uspokaja rzecznik UMWM Dawid Gleń. - Przepisy, dotyczące placówek medycznych, zostały zmienione na czas pandemii. Obowiązują do 90 dni od czasu ustania pandemii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - wyjaśnia Dawid Gleń. Zarząd ma więc więcej czasu na wyłonienie nowego dyrektora. - Została już zaopiniowana przez Zarząd komisja konkursowa. To pierwszy krok do ogłoszenia konkursu - mówi Glen. - Dziś zbiera się Komisja Ochrony Zdrowia Sejmiku, która ma zaopiniować projekt uchwały o powołaniu komisji konkursowej i zostanie ona zatwierdzona na najbliższej sesji Sejmiku. Potem komisja ogłosi konkurs. - Procedura rozpocznie się pod koniec czerwca - informuje rzecznik.

Skład komisji, zaakceptowany przez Zarząd Województwa tworzy trzech radnych Sejmiku z PiS: Marek Wierzba - proponowany na przewodniczącego komisji konkursowej, Bogdan Pęk i Jadwiga Wójtowicz, dwoje radnych z Koalicji Obywatelskiej: Stanisław Bisztyga i Małgorzata Radwan - Ballada. PSL ma reprezentować w jej składzie Wojciech Kozak. Oprócz tego do komisji wejdzie Agata Kaczmarczyk - Przedstawiciel Rady Społecznej i jednocześnie pracownik Szpitala Babińskiego i przedstawiciel Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dominika Dudek.

Warto przypomnieć, że na terenie Szpitala Babińskiego działa pięć organizacji związkowych, skupiających ok. 100o członków załogi placówki. Placówka jest szpitalem III stopnia referencyjności, szpitalem klinicznym, w którym prowadzone są badania naukowe i testowany pilotażowy program rządowy. Uznawany jest za najlepszy szpital psychiatryczny w Małopolsce i jeden z najlepszych szpitali tej specjalności w kraju.

10 lat temu w akcji protestacyjnej pracownicy szpitala obronili placówkę przed prywatyzacją i doprowadzili do odwołania ówczesnej dyrektor Marzeny Grochowskiej, którą zastąpił były wojewoda małopolski Stanisław Kracik. W ciągu ostatnich lat udało mu się przeprowadzić wiele ważnych remontów (szpital funkcjonuje w zabytkowych budynkach) oraz tak dobrze dogadać z załogą, że pracownicy zgodzili się nawet w ubiegłym roku odłożyć wynegocjowane podwyżki, aby nie obciążać dodatkowo budżetu w czasie pandemii. Tym bardziej więc zirytowało ich utworzenie w tym roku nowego stanowiska dyrektorskiego, które w styczniu objął były wojewoda z PiS, nominowany teraz na następcę obecnego dyrektora. Nie wiadomo też, czy zaakceptują nowego dyrektora, a potrafią się zorganizować i skutecznie protestować, czego chyba w ogóle nie bierze pod uwagę obecny Zarząd Województwa.

- Niestety kryzys daleki jest od rozwiązania - podsumowuje Jacek Kwieciński, przewodniczący terenowego oddziału ogólnopolskiego związku zawodowego lekarzy.  

foto: UMWM

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka