piątek, 4 września 2020 14:28

Kraków: W ciągu 3 dni oszuści wyłudzili 160 tysięcy złotych

Autor Justyna Niemiec
Kraków: W ciągu 3 dni oszuści wyłudzili 160 tysięcy złotych

Seniorzy coraz częściej padają ofiarą oszustów, wykorzystujących metody “na policjanta” oraz “na wnuczka”. W ciągu 3 dni, przestępcy wyłudzili od krakowskich seniorów oszczędności sięgające blisko 160 tysięcy złotych.

We wtorek, 1 września, mieszkający w rejonie Nowej Huty 70-letni emeryt, odebrał telefon od oszusta określającego się mianem funkcjonariusza CBŚ. Rzekomy mundurowy poinformował szczegółowo o zagrożonej gotówce, która jest ulokowana w jednym z oddziałów krakowskiego banku. Senior w słuchawce telefonu usłyszał – “pracownicy banku są skorumpowani i posiadają podrobione dokumenty na Pana nazwisko, wiąże się to ze stratą oszczędności”. 70-latek długo nie zwlekając dokonał wypłaty gotówki w kwocie 60 tys. złotych, które zgodnie ze wskazówkami umieścił w koszu na śmieci. Kiedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, pieniędzy w koszu już nie było.

Podobna sytuacja miała miejsce następnego dnia, 2 września. Mieszkaniec krakowskich Bronowic na polecenie podającego się za funkcjonariusza krakowskiej policji, przekazał w ręce fałszywego kuriera oszczędności na ponad 36 tys. złotych. Dlaczego do tego doszło? Oszust poinformował seniora o prowadzonych działań mających na celu rozbicie grupy przestępczej.  
Kolejnego dnia, tj. 3 września, w rejonie Nowej Huty znów doszło do wyłudzenia metodą “na policjanta”. 90-letnia seniorka jednej z dzielnic spakowała oszczędności życia w worek na śmieci i pozostawiła go w altanie śmietnikowej. Według zapewnień mężczyzny określającego się funkcjonariuszem policji, działanie miało na celu uniknięcie zagrożenia, jakie czekało jej oszczędności w związku z utratą dowodu osobistego.

Funkcjonariusze cały czas apelują i przestrzegają przed oddawaniem swoich oszczędności obcym osobom. Informują także, że policja nigdy nie dzwoni do obywateli, prosząc o pieniądze. Jeśli nadal nie będziemy przestrzegać swoich dziadków, babcie, sąsiadów i innych seniorów z naszego otoczenia, oszuści w dalszym ciągu będą wyłudzali. Bądźcie ostrożni!

Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ dzwoniąc na numer alarmowy 112

Info i foto: KMP Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka