środa, 23 czerwca 2021 08:15

Kraków. Półtora roku temu był tu szpital. Widzieliśmy Wesołą "od kuchni"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Półtora roku temu był tu szpital. Widzieliśmy Wesołą "od kuchni"

Plany, pomysły, ponad 9 hektarów zieleni i 17 budynków poszpitalnych - Wesoła to ciągle morze problemów do rozwiązania. Problemów, które wymagają pieniędzy, jak dużych - nikt tego nie wie. 21 czerwca zwiedzanie opuszczonych już budynków zorganizowała dla dziennikarzy Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która przejęła teren i mienie aportem do miasta.

Otwarta, zielona, pełna kultury, dla każdego - tak ma wyglądać w przyszłości dzielnica, która ma stanowić pomost i alternatywę dla Starego Miasta i Kazimierza. Anna Machaj z Agencji Rozwoju Miasta Krakowa rozwijała przed dziennikarzami wizje powrotu do czasów, gdy tu właśnie, zanim powstały Planty, wypoczywali krakowscy kupcy. Temu też mają służyć w przyszłości odbudowane ogrody renesansowe - jeden z pomysłów na zieleń w Wesołej. Do tego jednak jeszcze bardzo daleko.

Wesoła Kraków
Kraków Wesoła - w budynku przy Kopernika 15 będzie urzędować Biblioteka Kraków - foto: Marzena Gitler / Głos24

Pierwszym obiektem, który ma znaleźć nowego gospodarza, jest zabytkowy budynek przy Kopernika 15, w którym przedtem mieściła się Klinika Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego. Niebawem przejmie do Biblioteka Kraków. Budynek z charakterystyczną małą aulą. Jak sprawić, żeby był dostępny czyli przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami? O to mają się już martwić nowi gospodarze - słyszymy w odpowiedzi. Do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, dotyczącej adaptacji budynków na potrzeby Biblioteki Kraków czyli w sumie budynki Kopernika 15, 15a i 15b, właśnie przystąpiło sześć firm.

Wesoła Kraków
Przystosowanie auli dla osób niepełnosprawnych będzie nie lada wyzwaniem - foto: Marzena Gitler / Głos24

Jaki jest największy problem do rozwiązania? Instalacje. Teraz, gdy jeszcze w części budynków funkcjonują oddziały Szpitala Uniwersyteckiego (onkologia i ginekologia) przyjeżdża ekipa ze szpitala i naprawia awarie wodociągów. Miasto będzie musiało praktycznie położyć wszystko na nowo. To samo w każdym z przejętych budynków.

Nie wiadomo jak idą rury, czy przewody, nie ma planów. Wszystko trzeba będzie na nowo zaprojektować i wyremontować, oczywiście pod nadzorem konserwatorskim.

Wesoła Kraków
Nad kościołem w Wesołej pomieszczenia ma Szpital Uniwersytecki - foto: Marzena Gitler / Głos24

Co będzie z kościołem w Wesołej, o który upomnieli się obrońcy świątyni? Agencja chce go wydzielić z budynku, w którym funkcjonuje, co też nie będzie łatwe. Obecnie nad świątynią część pomieszczeń ma jeszcze szpital. Po drugiej stronie jest duży budynek poklasztorny.  Nie da się ich oddzielić w linii prostej. Znów - nie ma planów budynku. Nie udało się nawet ustalić jak wchodzi się na kościelne wieże. W końcu jedyne dojście znaleziono przez dach. Ciągle też mieszka w budynku szpitalny kapelan i jeszcze to trochę potrwa. Co będzie dalej? Czy kościół przejmie kuria? Zobaczymy. Dla Agencji problemem jest nawet położona pomiędzy drzewami stara figurka, obok której ludzie się modlą. - Chcemy ją przenieść w inne miejsce, przed kościół - zdradza Anna Machaj.

Wesoła Kraków
Położona wśród drzew figurka ma zostać przeniesiona w inne miejsce - foto: Marzena Gitler / Głos24

Oglądamy kilka budynków do wyburzenia. To też będzie kosztować.

Wesoła Kraków
Jeden z budynków, który ma zostać rozebrany - foto: Marzena Gitler / Głos24

W zamian ma powstać zieleń. Jeśli za jej urządzanie weźmie się Zarząd Zieleni Miejskiej - to zamiast starych drzew będą nowe nasadzenia i zero cienia. Na razie zamiast niej są opustoszałe parkingi. Można na nich zatrzymać się, ale tylko za opłatą.

Wesoła Kraków
W Wesołej jest gdzie zaparkować, ale to kosztuje - foto: Marzena Gitler / Głos24

Agencja chce ocalić przed wyburzeniem jeden z nowoczesnych budynków. - Nie jest zabytkowy, będzie łatwo go zaadaptować, po modernizacji będzie z niego piękny widok na plac z byłym lądowiskiem - snuje wizje Anna Machaj. Trzeba jednak zmienić coś w miejscowym planie, bo ma inne przeznaczenie. Więc nie jest to łatwe.

Wesoła Kraków
Ten budynek Agencja chce ocalić i zaadaptować na przykład na klub foto: Marzena Gitler / Głos24

Wesoła ma zainaugurować funkcjonowanie wielką imprezą w najbliższy weekend. W ostatni weekend czerwca, od 25 do 27, na Wesołej zagoszczą Wianki i fuzja lokalnych festiwali: Najedzeni Fest, Targi Dizajnu KUP SE, Hau Hau Moda Dla Psów, Festiwal Targi Vintage i Retro Kogel Mogel oraz State of Mind Festiwal. Wianki muszą jednak kończyć się... o 22 bo obok są bloki w których mieszkają ludzie. Czy takich imprez oczekuje krakowska młodzież?

Wesoła Kraków
Tuż obok miejsca, gdzie ma bawić się młodzież, mieszkają ludzie foto: Marzena Gitler / Głos24
Wesoła Kraków
Tuż obok miejsca, gdzie ma bawić się młodzież, mieszkają ludzie foto: Marzena Gitler / Głos24

Na koniec zwiedzamy dwa budynki, które właśnie mają znaleźć nowych najemców, a dziennikarze mogą w tym pomóc pisząc o Wesołej i pokazując zdjęcia z oprowadzania. To budynek dawnej Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego i dawnej II Katedry Chirurgii Collegium Medicum UJ (tzw. Czerwona chirurgia). Zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do 2 lipca.

Przypominamy, w listopadzie 2019 roku miasto Kraków zakupiło od Szpitala Uniwersyteckiego ponad 9 hektarów terenu wraz z zabudowaniami w sercu historycznej dzielnicy Wesoła (pomiędzy obecnymi ulicami Kopernika, Śniadeckich, Grzegórzecką i Blich). W skład terenu wchodzą m.in. zabytkowe budynki szpitala, strefa zieleni oraz kościół (dawniej należący do klasztoru Karmelitów). Za teren i budynki po Szpitalu Uniwersyteckim, który przeniósł się do nowej siedziby na Prokocim Kraków zapłaci blisko 350 mln zł.  

W celu zarządzania obszarem w lutym 2020 roku miasto powołało spółkę Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, której pomimo sprzeciwu części radnych, ostatecznie przekazano teren w aport.

13 września ubiegłego roku odbyły się konsultacje, dotyczące wstępnej koncepcji projektu planu miejscowego „Wesoła – rejon ul. Kopernika”. Nadal jednak jeszcze trwa jego procedowanie.

Wesoła Kraków
Pozostałość po innej sali dydaktycznej - foto: Marzena Gitler / Głos24
Wesoła Kraków
Aula w budynku przy ul. Kopernika 15 to wyjątkowe, ale trudne do zaadaptowania miejsce foto: Marzena Gitler / Głos24 
Wesoła Kraków
Budynek przy Kopernika 15 od strony południowej - foto: Marzena Gitler / Głos24
Wesoła Kraków
Uroku Wesołej dodaje stara gazowania - foto: Marzena Gitler / Głos24
Wesoła Kraków
W części budynków ciągle urzęduje Szpital Uniwersytecki - foto: Marzena Gitler / Głos24
Wesoła Kraków
Szpital Uniwersytecki obecnie w Wesołej ma oddział ginekologiczny i onkologiczny - foto: Marzena Gitler / Głos24
Wesoła Kraków
Tuż obok przyszłego centrum kulturalnego w Wesołej jest osiedle - foto: Marzena Gitler / Głos24
Kraków

Kraków - najnowsze informacje