środa, 6 października 2021 12:00

Kraków. Zajętych już ponad 30% łóżek covidowych

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zajętych już ponad 30% łóżek covidowych

Radni z Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej Rady Miasta Krakowa zapoznali się z informacjami na temat przygotowania miasta na IV falę koronawirusa. We wszystkich wszystkich krakowskich szpitalach w tym momencie zajętych jest ok. 31 % łóżek covidowych.

Radni z Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej Rady Miasta Krakowa przed dzisiejszą sesją zapoznali się z informacjami  temat przygotowania miasta na IV falę koronawirusa.

Informacje przekazali przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Dla mieszkańców prowadzony jest od marca 2020 roku Ośrodek Kwarantanny. Od początku działania ośrodka przebywało w nim 350 osób.

Na spotkaniu padła też informacja o dostępność łóżek covidowych we wszystkich krakowskich szpitalach. W tym momencie zapewnionych jest 226 łóżek, w tym 28 łóżek respiratorowych. Zajętych jest ok. 31 % łóżek.

Liczba przygotowanych łóżek jest zależna od decyzji Wojewody. Będzie się ona zwiększała zgodnie z przyjętą małopolską strategią na IV falę.

Na spotkaniu radni zapoznali się też z informacjami o gotowości Szpitala im. Gabriela Narutowicza. Na SOR przygotowanych jest sześć łóżek dla osób u których podejrzewa się zarażenie wirusem SARS-cov-2. W kolejnych etapach rozwoju epidemii ta liczba będzie rosła. – Zadeklarowałam w drugim etapie dostępność 44 łóżek, dla osób chorych na COVID-19, czyli jeden oddział oraz jedno łóżko w izolatce na oddziale intensywnej terapii. Natomiast dopiero w piątym etapie rozwoju czwartej fali zapewnimy 87 łóżek, czyli dwa oddziały – poinformowała dyrektor szpitala Renata Godyń-Swędzioł.

Na kolejnym posiedzeniu Komisji radni zapoznają się jeszcze z sytuacją Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego - zapowiedziano.

Warto dodać, że dziś najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Krakowie, który przekroczył już 50 zakażeń na dobę. Jest ich dziś dokładnie 51. Niemal dokładnie tyle samo było w ubiegłym roku.

Kraków koronawirus statystyki
Zakażenia w Krakowie - wrzesień/październik 2020 i 2021 - wykres Głos24 / dane MZ

fot. Szpital im. Gabriela Narutowicza w Krakowie

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje