niedziela, 27 września 2020 06:06, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego parku Jerzmanowskich

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego parku Jerzmanowskich

Od soboty, 26 września, mieszkańcy mogą już oficjalnie korzystać z odnowionego parku Jerzmanowskich w Prokocimiu. Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego parku, prowadzona pod nadzorem konserwatorskim. W oficjalnym otwarciu parku wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

7-hektarowy park znajduje się w rejestrze zabytków. Na jego terenie rośnie wiele starych drzew, w tym chronione prawem pomniki przyrody. W czasie prac rewitalizacyjnych istniejąca zieleń była traktowana ze szczególną ostrożnością. Do historycznego drzewostanu dosadzono łącznie 220 nowych drzew. Są to: lipy drobnolistne, lipy holenderskie, klony polne, jarzęby szwedzkie, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby, wiązy, buki, magnolie, kasztanowce oraz grujecznik japoński. Posadzono również ponad 8 tys. krzewów – cisów, berberysów w różnych odmianach, forsycji, jaśminowców, hortensji, dereni, róży okrywowych, ligustrów i innych.

W parku pojawiło się ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat, jak i w formie specjalnej rabaty, zaznaczającej ślad dawnej młynówki. Wiosną w parku rozkwitnie prawie 200 tys. roślin cebulowych: narcyzów, cebulic i śnieżyczek.

Alejki parkowe zostały wyremontowane, zamontowano także nowe oświetlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę.

W parku znajdują się place zabaw dla dzieci, ale nie zabrakło również miejsc do aktywnego wypoczynku dla dorosłych – pojawiła się plenerowa siłownia. Niewątpliwą atrakcją są dwie fontanny. Jedną z nich jest zdemontowana przed laty fontanna stojąca w Rynku Głównym, wykonana według projektu prof. Wiktora Zina, a drugą – wyremontowana okrągła fontanna wykonana jeszcze za czasów Jerzmanowskich.

Na prace rewitalizacyjne przeznaczono 14 mln zł. Realizacji zadania wraz z uzyskaniem wszystkich pozwoleń podjęła się firma Park - M. Prace były prowadzone pod ścisłym nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

foto: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka