poniedziałek, 2 listopada 2020 15:09

Kraków. Zapal znicz w Libanie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zapal znicz w Libanie

Jeszcze do 3 listopada otwarta jest część  kamieniołomu Liban, na której znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą wszystkim męczonym i zamordowanym Polakom, którzy pracowali tu w czasie niemieckiej okupacji.

Od 31 października do 3 listopada w godz. 10.00-16.00 kamieniołom Liban jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą zapalić symboliczny znicz jako wyraz pamięci o 21 Polakach, ostatnich więźniach karnego obozu Służby Budowlanej, zabitych 22 lipca 1944 roku.

Przypomnijmy, karny obóz pracy Służby Budowlanej (tzw. Baudienstu) powstał w 1942 roku na terenie funkcjonującego wcześniej kamieniołomu Libana. Więziono w nim głównie osoby, które próbowały uciekać z Baudienstu lub z innych miejsc pracy przymusowej, a także te skazane za uchybienia i wykroczenia w pracy. Pracowali oni na terenie kamieniołomu od trzech do siedmiu miesięcy przeważnie w bardzo ciężkich warunkach .

Latem 1942 w obozie przebywało 800 osób. Od 1943 roku przeciętny stan obozu wynosił 100-180 osób. Ogólną liczbę więźniów, którzy przeszli przez obóz szacuje się na około 2 tysiące. W lipcu 1944 w wyniku zbliżającego się frontu Służba Budowlana praktycznie przestała istnieć, likwidacji uległ również obóz w Libanie.

W lipcu 1948 roku obok zbiorowej mogiły odsłonięto wykuty w skale pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą wszystkim męczonym i zamordowanym.

inf. Stowarzyszenie Podgórze.pl, foto: IPN Kraków

zobacz też:

Grupa Azoty wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie. Gdzie powstanie?
Na mocy ustaleń pomiędzy Grupą Azoty a Ministerstwem Aktywów Państwowych, spółka wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie przy ul. Focha. Docelowo znajdzie się w nim 150 łóżek dla pacjentów zmagających się z COVID-19.
Kraków. Małopolska: Kup chryzantemy! Wielka akcja wsparcia dla producentów i sprzedawców
Wczoraj po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy tysiące producentów kwiatów, zniczy i sprzedawców, którzy prowadzą swój biznes przy nekropoliach. W całej Polsce, Małopolsce i w Krakowie ruszyła spontaniczna akcja wsparcia.
Kraków. Wesprzyj kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków online
Od wielu lat Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa oraz Stowarzyszenie Podgórze.pl prowadzą kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia cmentarzy, zbiórki prowadzone są w Internecie.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka