sobota, 23 października 2021 11:56

Kraków. Zmarł dr Janusz Kamocki. Postać wyjątkowa

Autor Norbert Kwiatkowski
Kraków. Zmarł dr Janusz Kamocki. Postać wyjątkowa

W wieku 94 lat zmarł dr. Janusz Kamocki. Był to członek honorowy Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, muzealnik i podróżnik. W czasach wojny dzielnie bronił naszego kraju w szeregach Armii Krajowej.

"Zawsze żywo zainteresowany sprawami PTL do końca starał się w nim aktywnie działać. Naukowo interesował się kulturą orientu i sytuacją Polonii, czego wyrazem jest kilkadziesiąt publikacji naukowych i liczne pozycje książkowe" - napisało w swoim pożegnaniu Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

Dr Janusz Kamocki był absolwentem etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez całą karierę zawodową był związany z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dla którego prowadził liczne badania terenowe w Azji.

Od listopada 1942 był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (pod konspiracyjnym pseudonimem „Orcio”), a po jej scaleniu z Armią Krajową, od lutego 1943 członkiem AK (pod pseudonimem „Mamut”). Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną w organizacji wojskowo-politycznej Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym (pod pseudonimem „Eders”). W szkołach sandomierskich organizował konspiracyjną organizację młodzieżową (działając pod pseudonimem „001").

Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek 28 października o godz. 12 w kościele św. Józefa w Sandomierzu.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje