poniedziałek, 3 czerwca 2024 07:24

Krakowianin doceniony przez NASA. Być może jako jedyny w Polsce dwukrotnie

Autor Mirosław Haładyj
Krakowianin doceniony przez NASA. Być może jako jedyny w Polsce dwukrotnie

29 maja NASA opublikowała na swojej oficjalnej stronie jako "Astronomy Picture of the Day" zdjęcie Marcina Rosadzińskiego. To kolejna fotografia krakowianina, która pokazała u siebie Amerykańska Agencja Kosmiczna.

W środę (29 maja) NASA w ramach cyklu "Astronomy Picture of the Day" opublikowała zdjęcie Marcina Rosadzińskiego. Fotografia została wykonana w kwietniu tego roku na Maderze, w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie o nazwie Pedra Rija. Jak wyjaśnia autor zdjęcia, miejsce to leży na bardzo trudnym szlaku górskim między dwoma najwyższymi szczytami na wyspie czyli Pico do Areeiro (1818m) oraz Pico Ruivo(1862m).

Co się stanie, jeśli wejdziesz po tych schodach do Drogi Mlecznej? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się pięknemu niebu, które można tu zobaczyć. Najbardziej rzuca się w oczy wielki łuk galaktyki Drogi Mlecznej, pasmo będące centralnym dyskiem naszej galaktyki, które jest w rzeczywistości proste, ale tutaj zniekształcone przez szerokokątny, złożony obraz. Widać wiele gwiazd znajdujących się znacznie bliżej nas, na tle Drogi Mlecznej, w tym jasną białą gwiazdę tuż poniżej łuku gwiezdnego - to Altair, oraz jaskrawą niebieską gwiazdę powyżej - Wegę. Powietrze świeci na zielono po lewej stronie, tuż nad żółtym pokładem chmur. Prezentowane zdjęcie zostało wykonane w zeszłym miesiącu na portugalskiej wyspie Madera na północnym Oceanie Atlantyckim. A co czekałoby nas po dotarciu na szczyt tych schodów i podziwianiu niesamowitego nieba? Najprawdopodobniej zejście po schodach po drugiej stronie – opisuje zdjęcie APOD.

Jak wyjaśnia astrofotograf, wykonanie tego zdjęcia było okupione sporym wysiłkiem fizycznym.

– Muszę też przyznać że jestem przeszczęśliwy z tego powodu, ponieważ wykonanie tego zdjęcia jak dotąd okupione było największym wysiłkiem fizycznym. Samo dostanie się na miejsce to odcinek około 1.5 km. Niby nie dużo, ale z 10kg plecakiem perspektywa zmienia się drastycznie, a po nieprzespanej nocy powrót z tego miejsca na parking w okolicach szczytu Pico do Areeiro, gdzie idzie się prawie cały czas pod górę, to było zabójcze wyzwanie. Tak czy inaczej to wyróżnienie od NASA, czyli APOD, to chyba najbardziej prestiżowe na świecie wyróżnienie dla wszystkich osób zajmujących się astrofotografią, a do mnie przyszło już po raz drugi – przekazuje pan Marcin.

Każdego dnia Amerykańska Agencja Kosmiczna z tysięcy nadesłanych zdjęć wybiera jedno i umieszcza na swojej oficjalnej stronie w ramach cyklu Astronomy Picture of the Day.

Być może jedyny w Polsce

NASA doceniła pracę pana Marcina po raz kolejny. Jego zdjęcie przedstawiające Drogę Mleczną nad obserwatorium na wyspie La Palma opublikowano 18 lipca 2023 roku.

– W momencie kiedy otrzymałem to wyróżnienie po raz pierwszy, czyli w zeszłym roku za zdjęcie z Hiszpańskiej wyspy LaPalmy, dołączyłem do niewielkiego grona osób w Polsce, którym udało się w ogóle tego dokonać przez ostatnich prawie 30 lat. Natomiast drugie takie wyróżnienie w stosunkowo tak krótkim odstępie czasu to jest coś, co nawet nie przyszłoby mi do głowy jeszcze 2 lata temu - komentuje sukces pan Marcin i dodaje:

– Jest też szansa, że jestem pierwszym Polakiem, który otrzymał takie wyróżnienie od NASA więcej niż jeden raz. Być może jest jedna osoba w Polsce, ale nie jestem w stanie tego zweryfikować. Tak czy inaczej jestem za to ogromnie wdzięczny i obiecuję zarazem, że będziecie mogli oglądać jeszcze więcej moich zdjęć nocnego nieba. Chciałbym również podziękować Wam wszystkim za pozytywne komentarze i reakcje pod moimi zdjęciami, które zawsze motywują mnie do dalszego działania.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka