Działająca od 11 lat krakowska Fundacja Malak zaprasza do wspólnego świętowania. W najbliższy weekend organizuje otwarte spotkanie w centrum miasta.
Fundacja Malak to organizacja non-profit, której pomysłodawcą jest znany dominikanin o. Adam Szustak OP. Od 2012 r. fundacja organizuje rekolekcje, wieczory uwielbienia, konferencje, spotkania i akcje charytatywne. Organizacja prowadzi wydawnictwo oraz sklep, a całkowity dochód przekazuje na jej główny cel – działalność dobroczynną. O fundacji w rozmowie z Głosem24 opowiada prezes zarządu Maja Kwiatkowska.
Czym zajmuje się krakowska Fundacja Malak?
– Fundacja Malak od 11 lat działa w obszarze edukacji, ewangelizacji oraz działalności charytatywnej. Organizujemy warsztaty, spotkania, rekolekcje, liczne akcje charytatywne, spotkania, konferencje o bardzo zróżnicowanej tematyce. Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych działań jest człowiek i jego potrzeby, problemy, dylematy oraz wątpliwości. Działamy po to, by inspirować do wielowymiarowego rozwoju. Tworzymy z dużą grupą ludzi małe i wielkie projekty, by pomagać innym rozwijać swoje skrzydła. Tworzymy przestrzeń dialogu społecznego, bo widzimy wagę stawiania właściwych pytań i wspólnego szukania na nie odpowiedzi. W ramach przestrzeni dialogu organizujemy dwa cykle: "Mądre życie" i "Gość w dom" - regularne spotkania ze specjalistami z bardzo różnych dziedzin. Widzimy, że to, co robimy, odpowiada na potrzeby ludzi, inspiruje ich, napełnia energią do wprowadzania zmian w swoim życiu i jest ważnym czynnikiem osobistego rozwoju.

Wspomniała Pani o tym, że fundacja ma swoim koncie wiele akcji charytatywnych. Komu udało się Wam pomóc?
– Trudno jednoznacznie i prosto odpowiedzieć na to pytanie, bowiem ilość osób, które otrzymały naszą pomoc jest niezliczona. Dzięki akcjom charytatywnym prowadzonym wspólnie z Langustą na palmie pomogliśmy między innymi: Stowarzyszeniu Dwie Kreski (organizacji zajmującej się kobietami w kryzysie), Fundacji Mleko i Miód, która wraz ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnym Przystanek Betlejem prowadzi prężnie rozwijający się dom dziennej pomocy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki naszemu wsparciu Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii zbudowało Psychiatryczno-Rehabilitacyjny Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Z Wyboru w ramach prowadzonego projektu "The presja" otrzymała dofinansowanie rocznej terapii dla grupy 100 podopiecznych z domów dziecka w całej Polsce. W ramach wsparcia zakresu zdrowia psychicznego przekazaliśmy ponad 600 000 zł dla organizacji zajmujących się streetworkingiem. Najszerzej zakrojona akcja, w ramach której przekazaliśmy ponad 4 mln złotych do 34. organizacji, to Akcja "Pokój Wam", będącą odpowiedzią na konflikt zbrojny prowadzony w Ukrainie.
W minionym roku świętowaliście dziesięciolecie. Jak Fundacja Malak zmieniła się na przestrzeni lat?
– Na przestrzeni lat zmieniał się skład osobowy fundacji, rozwijane były różne inicjatywy i idee, wydawanych były wiele wartościowych książek i wydawnictw, zmieniane były miejsca działalności, ale to, co najważniejsze, przez te 10 lat pozostało niezmienne - w centrum każdego podejmowanego działania był i jest Pan Bóg, dzięki któremu możemy tak skutecznie służyć drugiemu człowiekowi.

A gdybyśmy mieli pokusić się o przedstawienie fundacji w liczbach?
– 10 lat działalności to ponad 10 milionów złotych przekazanych osobom w potrzebie, około 11 000 uczestników naszych wydarzeń, ponad 40 autorskich wydawnictw, propagujących dobry design i wartościowe treści. A dobra, które przelało się przez Fundację Malak przez minione 10 lat nie da się zmierzyć i policzyć. A szkoda!
Ważnym wydarzeniem organizowanym co roku przez fundację jest tzw. Weekend Pełen Łaski. Na wspomniany weekend zapisy kończą się po kilku minutach. Na czym polega ten fenomen?
– Kalendarz wydarzeń organizowanych przez fundację z roku na rok rozszerza się o kolejne propozycje. Odpowiadamy na różne potrzeby, dlatego zapraszamy na klimatyczne, małe eventy typu Malak Rest Camp - Wakacje Uważnego Odpoczynku, tematyczne Rekolekcje zmiany z o. Jędrzejewskim, poruszające sferę duchowo-psychologiczną, a także wielkie, cieszące się dużą popularnością rekolekcje Weekend Pełen Łaski. Jest to swego rodzaju fenomen, że w tak dużym gronie osób (podczas weekendowych spotkań na Górze Świętej Anny bywa i 500 osób), każdy znajduje przestrzeń dla siebie i wyjeżdża po weekendzie napełniony wielkim entuzjazmem, duchem i radością. Weekend Pełen Łaski jest dla nas okazją do spotkania się z dużym gronem różnych ludzi. Uczestnikami są całe rodziny, single, starsze małżeństwa, młodzi, starsi. To jest niezwykłe, że naprawdę każdy może podczas tych rekolekcji znaleźć coś potrzebnego i wartościowego dla siebie! Myślę, że fenomenem tych rekolekcji jest nie tylko obecność ojców dominikanów, ale program, który pozwala na doświadczenie różnych form modlitwy - uwielbienia, kontemplacji, modlitwy dominikańskiej, modlitwy wstawienniczej. Również sfera intelektualna jest zaspokojona poprzez liczne konferencje, czas spotkań indywidualnych i rozmów w klimatycznej malakowej kawiarni. Dla rodzin ważnym czynnikiem jest zapewniona opieka dla dzieci - i to nie byle jaka, bowiem dziećmi zajmują się edukatorki leśne, zapewniając najmłodszym nie lada atrakcje!

Popularność weekendów z roku na rok nie słabnie. Wręcz przeciwnie.
– Widzimy coraz większe zainteresowanie Weekendem Pełnym Łaski wśród rodzin, co nas niezwykle cieszy! Wiemy, że takie doświadczenia i przeżycia duchowe zostawiają w dzieciach wspomnienia, które potem w momencie kryzysu mogą być bodźcem do zgłębiania życia duchowego lub do powrotu do wiary. Uczestnikami weekendowych rekolekcji może być naprawdę każdy - singiel, małżonek, rodzic, dziecko, szczęśliwy, nieszczęśliwy, zagubiony lub poszukujący wiary. Każdy znajdzie tam przestrzeń dla siebie! A Pan Bóg działa w tym czasie wielkie rzeczy, o których nieraz piszą do nas uczestnicy. I za to Chwała Panu.

W najbliższy weekend fundacja zaprasza na Wieczór Pełen Łaski. Jak będzie wyglądało to wydarzenie i do kogo jest adresowane?
– Z wielką radością powróciliśmy do Wieczorów Pełnych Łaski i to w dodatku w miejscu, gdzie 10 lat temu wszystko się zaczęło! Głównym punktem programu są wspólna eucharystia, konferencja głoszona przez o. Adama Szustaka i o. Tomasza Nowaka oraz adoracja! A wszystko to dzieje się w Bazylice Trójcy Świętej u oo. dominikanów w Krakowie. Tegoroczny Wieczór Pełen Łaski jest szczególny, bowiem kończy obchody Jubileuszu 10-lecia Fundacji Malak, a na dodatek oficjalnie otwiera nową siedzibę Fundacji - na Szewskiej 20, w samym sercu Krakowa! Dlatego u nas wieczór zaczyna się już o 14:00! Program wydarzenia prezentuje się następująco: od 14 do 17 "Kawa w Malaku" (oficjalne otwarcie nowej siedziby fundacji, luźne spotkanie przy kawie, ciachu, możliwość buszowania w Malakowym Sklepie), o 18:00 "Niebiańska harmonia" - muzyka św. Hildegardy Bingen, koncert w Krypcie Klasztoru oo. dominikanów w Krakowie, a 19:30 Msza Święta dziękczynna w intencji Malaka i wszystkich darczyńców oraz przyjaciół fundacji. Po mszy konferencję wygłoszą o. Adama Szustak i o. Tomek Nowak, następnie adoracja. Wstęp jest bezpłatny oraz nie ma prowadzonych zapisów.

Wspomniała pani, że wieczór poprzedzi “Niebiańska harmonia”.
– "Niebiańska harmonia" to autorski projekt Mata Kwiatkowskiego - wiolonczelisty i kompozytora, który zaprosił do współpracy dwóch wspaniałych muzyków - Wojtka Maciejowskiego i Jarosława Bothura oraz mnie - swoją żonę. Zafascynowany muzyką Hildegardy z Bingen stworzył niezwykłą kompozycję na skrzypce, wiolonczelę, elektronikę, wokal i saksofon. Połączenie klasycznej harmonii z jazzowymi improwizacjami, wykonane w przepięknej krypcie klasztoru oo. dominikanów będzie niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem - nie tylko dla nas muzyków, ale, mamy nadzieję, i dla słuchaczy. Dla nas muzyka jest formą modlitwy i kontemplacji. Chcieliśmy w ten sposób wprowadzić uczestników w uroczysty i wyjątkowy Wieczór Pełen Łaski. I wierzymy, że tak właśnie się stanie!