sobota, 21 października 2023 05:33

Ta krakowska fundacja przekazała już 10 mln zł potrzebującym. Dziś zaprasza do wspólnego świętowania

Autor Mirosław Haładyj
Ta krakowska fundacja przekazała już 10 mln zł potrzebującym. Dziś zaprasza do wspólnego świętowania

Działająca od 11 lat krakowska Fundacja Malak zaprasza do wspólnego świętowania. W najbliższy weekend organizuje otwarte spotkanie w centrum miasta.

Fundacja Malak to organizacja non-profit, której pomysłodawcą jest znany dominikanin o. Adam Szustak OP. Od 2012 r. fundacja organizuje rekolekcje, wieczory uwielbienia, konferencje, spotkania i akcje charytatywne. Organizacja prowadzi wydawnictwo oraz sklep, a całkowity dochód przekazuje na jej główny cel – działalność dobroczynną. O fundacji w rozmowie z Głosem24 opowiada prezes zarządu Maja Kwiatkowska.

Czym zajmuje się krakowska Fundacja Malak?

– Fundacja Malak od 11 lat działa w obszarze edukacji, ewangelizacji oraz działalności charytatywnej. Organizujemy warsztaty, spotkania, rekolekcje, liczne akcje charytatywne, spotkania, konferencje o bardzo zróżnicowanej tematyce. Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych działań jest człowiek i jego potrzeby, problemy, dylematy oraz wątpliwości. Działamy po to, by inspirować do wielowymiarowego rozwoju. Tworzymy z dużą grupą ludzi małe i wielkie projekty, by pomagać innym rozwijać swoje skrzydła. Tworzymy przestrzeń dialogu społecznego, bo widzimy wagę stawiania właściwych pytań i wspólnego szukania na nie odpowiedzi. W ramach przestrzeni dialogu organizujemy dwa cykle: "Mądre życie" i "Gość w dom" - regularne spotkania ze specjalistami z bardzo różnych dziedzin. Widzimy, że to, co robimy, odpowiada na potrzeby ludzi, inspiruje ich, napełnia energią do wprowadzania zmian w swoim życiu i jest ważnym czynnikiem osobistego rozwoju.

Spotkanie organizowane przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak
Spotkanie organizowane przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak

Wspomniała Pani o tym, że fundacja ma swoim koncie wiele akcji charytatywnych. Komu udało się Wam pomóc?

– Trudno jednoznacznie i prosto odpowiedzieć na to pytanie, bowiem ilość osób, które otrzymały naszą pomoc jest niezliczona. Dzięki akcjom charytatywnym prowadzonym wspólnie z Langustą na palmie pomogliśmy między innymi: Stowarzyszeniu Dwie Kreski (organizacji zajmującej się kobietami w kryzysie), Fundacji Mleko i Miód, która wraz ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnym Przystanek Betlejem prowadzi prężnie rozwijający się dom dziennej pomocy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki naszemu wsparciu Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii zbudowało Psychiatryczno-Rehabilitacyjny Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Z Wyboru w ramach prowadzonego projektu "The presja" otrzymała dofinansowanie rocznej terapii dla grupy 100 podopiecznych z domów dziecka w całej Polsce. W ramach wsparcia zakresu zdrowia psychicznego przekazaliśmy ponad 600 000 zł dla organizacji zajmujących się streetworkingiem. Najszerzej zakrojona akcja, w ramach której przekazaliśmy ponad 4 mln złotych do 34. organizacji, to Akcja "Pokój Wam", będącą odpowiedzią na konflikt zbrojny prowadzony w Ukrainie.

W minionym roku świętowaliście dziesięciolecie. Jak Fundacja Malak zmieniła się na przestrzeni lat?

– Na przestrzeni lat zmieniał się skład osobowy fundacji, rozwijane były różne inicjatywy i idee, wydawanych były wiele wartościowych książek i wydawnictw, zmieniane były miejsca działalności, ale to, co najważniejsze, przez te 10 lat pozostało niezmienne - w centrum każdego podejmowanego działania był i jest Pan Bóg, dzięki któremu możemy tak skutecznie służyć drugiemu człowiekowi.

Książki wydawane przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak
Książki wydawane przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak

A gdybyśmy mieli pokusić się o przedstawienie fundacji w liczbach?

– 10 lat działalności to ponad 10 milionów złotych przekazanych osobom w potrzebie, około 11 000 uczestników naszych wydarzeń, ponad 40 autorskich wydawnictw, propagujących dobry design i wartościowe treści. A dobra, które przelało się przez Fundację Malak przez minione 10 lat nie da się zmierzyć i policzyć. A szkoda!

Ważnym wydarzeniem organizowanym co roku przez fundację jest tzw. Weekend Pełen Łaski. Na wspomniany weekend zapisy kończą się po kilku minutach. Na czym polega ten fenomen?

– Kalendarz wydarzeń organizowanych przez fundację z roku na rok rozszerza się o kolejne propozycje. Odpowiadamy na różne potrzeby, dlatego zapraszamy na klimatyczne, małe eventy typu Malak Rest Camp - Wakacje Uważnego Odpoczynku, tematyczne Rekolekcje zmiany z o. Jędrzejewskim, poruszające sferę duchowo-psychologiczną, a także wielkie, cieszące się dużą popularnością rekolekcje Weekend Pełen Łaski. Jest to swego rodzaju fenomen, że w tak dużym gronie osób (podczas weekendowych spotkań na Górze Świętej Anny bywa i 500 osób), każdy znajduje przestrzeń dla siebie i wyjeżdża po weekendzie napełniony wielkim entuzjazmem, duchem i radością. Weekend Pełen Łaski jest dla nas okazją do spotkania się z dużym gronem różnych ludzi. Uczestnikami są całe rodziny, single, starsze małżeństwa, młodzi, starsi. To jest niezwykłe, że naprawdę każdy może podczas tych rekolekcji znaleźć coś potrzebnego i wartościowego dla siebie! Myślę, że fenomenem tych rekolekcji jest nie tylko obecność ojców dominikanów, ale program, który pozwala na doświadczenie różnych form modlitwy - uwielbienia, kontemplacji, modlitwy dominikańskiej, modlitwy wstawienniczej. Również sfera intelektualna jest zaspokojona poprzez liczne konferencje, czas spotkań indywidualnych i rozmów w klimatycznej malakowej kawiarni. Dla rodzin ważnym czynnikiem jest zapewniona opieka dla dzieci - i to nie byle jaka, bowiem dziećmi zajmują się edukatorki leśne, zapewniając najmłodszym nie lada atrakcje!

Weekend Pełen Łaski organizowany przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak
Weekend Pełen Łaski organizowany przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak

Popularność weekendów z roku na rok nie słabnie. Wręcz przeciwnie.

– Widzimy coraz większe zainteresowanie Weekendem Pełnym Łaski wśród rodzin, co nas niezwykle cieszy! Wiemy, że takie doświadczenia i przeżycia duchowe zostawiają w dzieciach wspomnienia, które potem w momencie kryzysu mogą być bodźcem do zgłębiania życia duchowego lub do powrotu do wiary. Uczestnikami weekendowych rekolekcji może być naprawdę każdy - singiel, małżonek, rodzic, dziecko, szczęśliwy, nieszczęśliwy, zagubiony lub poszukujący wiary. Każdy znajdzie tam przestrzeń dla siebie!  A Pan Bóg działa w tym czasie wielkie rzeczy, o których nieraz piszą do nas uczestnicy. I za to Chwała Panu.

Weekend Pełen Łaski organizowany przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak
Weekend Pełen Łaski organizowany przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak

W najbliższy weekend fundacja zaprasza na Wieczór Pełen Łaski. Jak będzie wyglądało to wydarzenie i do kogo jest adresowane?

– Z wielką radością powróciliśmy do Wieczorów Pełnych Łaski i to w dodatku w miejscu, gdzie 10 lat temu wszystko się zaczęło! Głównym punktem programu są wspólna eucharystia, konferencja głoszona przez o. Adama Szustaka i o. Tomasza Nowaka oraz adoracja! A wszystko to dzieje się w Bazylice Trójcy Świętej u oo. dominikanów w Krakowie. Tegoroczny Wieczór Pełen Łaski jest szczególny, bowiem kończy obchody Jubileuszu 10-lecia Fundacji Malak, a na dodatek oficjalnie otwiera nową siedzibę Fundacji - na Szewskiej 20, w samym sercu Krakowa! Dlatego u nas wieczór zaczyna się już o 14:00! Program wydarzenia prezentuje się następująco: od 14 do 17 "Kawa w Malaku" (oficjalne otwarcie nowej siedziby fundacji, luźne spotkanie przy kawie, ciachu, możliwość buszowania w Malakowym Sklepie), o 18:00 "Niebiańska harmonia" - muzyka św. Hildegardy Bingen, koncert w Krypcie Klasztoru oo. dominikanów w Krakowie, a 19:30 Msza Święta dziękczynna w intencji Malaka i wszystkich darczyńców oraz przyjaciół fundacji. Po mszy konferencję wygłoszą o. Adama Szustak i o. Tomek Nowak, następnie adoracja. Wstęp jest bezpłatny oraz nie ma prowadzonych zapisów.

Spotkanie organizowane przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak
Spotkanie organizowane przez Fundację Malak/ Fot.: Fundacja Malak

Wspomniała pani, że wieczór poprzedzi “Niebiańska harmonia”.

– "Niebiańska harmonia" to autorski projekt Mata Kwiatkowskiego - wiolonczelisty i kompozytora, który zaprosił do współpracy dwóch wspaniałych muzyków - Wojtka Maciejowskiego i Jarosława Bothura oraz mnie - swoją żonę. Zafascynowany muzyką Hildegardy z Bingen stworzył niezwykłą kompozycję na skrzypce, wiolonczelę, elektronikę, wokal i saksofon. Połączenie klasycznej harmonii z jazzowymi improwizacjami, wykonane w przepięknej krypcie klasztoru oo. dominikanów będzie niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem - nie tylko dla nas muzyków, ale, mamy nadzieję, i dla słuchaczy. Dla nas muzyka jest formą modlitwy i kontemplacji. Chcieliśmy w ten sposób wprowadzić uczestników w uroczysty i wyjątkowy Wieczór Pełen Łaski. I wierzymy, że tak właśnie się stanie!

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka