środa, 18 marca 2020 11:57

Książki, wystawy, prelekcje bez wychodzenia z domu

Autor Marzena Gitler
Książki, wystawy, prelekcje bez wychodzenia z domu

Krynicka biblioteka, w czasie, gdy z powodu koronawirusa nie można wypożyczać książęk, zaprasza do korzystania z zasobów cyfrowych. Co można znaleźć na stronie internetowej placówki i innych bibliotek?

W sytuacji, kiedy Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju, jak i wszystkie instytucje kultury w Polsce, jest niedostępna dla swoich czytelników, istnieje możliwość skorzystania z jej oferty za pośrednictwem Internetu. Na czas ograniczenia bezpośrednich kontaktów i pozostawania proponuje czytanie książek, artykułów między innymi z gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, obejrzenie wystaw historycznych, zdjęć dawnej Krynic, czy posłuchania opowieści podróżników z różnych stron świata oraz ciekawych prelekcji.

Dzięki temu, że Biblioteka opłaca dostęp do tej bazy ibukLibra, czytelnicy mogą skorzystać z ponad 2 tys. tytułów z różnych dziedzin wiedzy, głównie naukowych i popularnonaukowych. Ta propozycja jest skierowana do studentów, np. przygotowujących się do egzaminów, piszących prace licencjackie, magisterskie, uczniów, ale także osób, które chcą poczytać poradniki, literaturę fachową. Kod dostępu do platformy książek ibukLibra można otrzymać pisząc na adres: bp@bibliotekakrynica.pl. Kody są przeznaczone dla zarejestrowanych czytelników krynickiej biblioteki, ale osoby, które nie mają jeszcze konta, mimo zamknięcia placówki mogą samodzielnie zapisać się wchodząc na stronę www.bibliotekakrynica.pl, zakładka konto czytelnika lub klikając link https://krynicazdroj-bpg.sowa.pl/sowacgi.php?typ=acc&KatID=0&op=ZAPBIB.

W czasie, gdy wszystkie bibioteki są zamknięte dla czytelników, czytać można również poprzez ogólnie dostępne, bezpłatne zasoby cyfrowe. Takim jest jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie - POLONA (polona.pl), która zapewnia dostęp do aż 3 mln książek, czasopism, rękopisów, grafik i wielu innych materiałów. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych publikacji z XIX w. dotyczących Krynicy, np. przewodniki dra Z. Wąsowicza, dra B. Skórczewskiego, dra M. Zieleniewskiego czy chociażby Wspomnienia z Krynicy Bronisława Babla z 1896 r. Miłośnicy dawnej Krynicy znajdą bogaty zbiór fotografii, widokówek sprzed stu czy kilkudziesięciu lat. Wystarczy wejść na stronę polona.pl i w wyszukiwarce wpisać słowo Krynica.

Cyfrowych bibliotek jest wiecej. Zestawienie baz polskich i zagranicznych przygotował portal Lustro biblioteki http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/ , http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-swiecie/

Dla dzieci i młodzież warto zapoznać z Biblioteką Internetową – wolnelektury.pl, bazą lektur dla uczniów i nauczycieli.

W Internecie można tekże czytać gazetę lokalną „Krynickie Zdroje”, która jest dostępna w wersji cyfrowej: poprzez stronę biblioteki (zakładka Gazeta lokalna) lub pod linkiem http://www.sbc.nowysacz.pl/dlibra/collectiondescription?dirids. Poszczególne numery pisma można otworzyć jako pdf.

Kolejną propozycją są wystawy historyczne przygotowane przez Bibliotekę w wersji cyfrowej. W ostatnich latach były prezentowane w różnych miejscach i przestrzeniach, ale ze względu na ponadczasowy charakter ekspozycji i unikalne materiały zostały udostępnione przez stronę www.bibliotekakrynica.pl/wystawy. Są to: Źródło i Park Słotwiński, Krynickie Drogi do Niepodległości, Nic dla siebie, wszystko dla Krynicy. Leon Nowotarski, Krynica- Zdrój – uzdrowisko w czasie, Jubileusz 20. lecia wydawania gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”, Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia, Tradycje teatralne Krynicy, Na drogach głębi ducha, w światłach Tysiąclecia, Krynica artystyczno-literacka, Obrazy czasu wojny i okupacji, Nasze spotkania z Janem Pawłem II, 50 Festiwali im. Jana Kiepury. Prawie wszystkie wystawy składają się z ok. 20 plansz w formacie pdf, każdą kartę można bez problemu powiększyć, przeczytać teksty, obejrzeć zdjęcia.

Proponujemy posłuchanie i obejrzenie całych relacji lub fragmentów ze spotkań autorskich, które odbywały się w krynickiej bibliotece (m. in z Wojciechem Jagielskim, Marią Ulatowską, Michałem Ogórkiem), prezentacji podróżniczych (Londyn, Moja droga do Rzymu, Kanada, Santiago de Compostela), prelekcji historycznych (Krynica dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach, Ze zbiorów kolekcjonerskich Ryszarda Kruka, płk Eugeniusz Quirini we wspomnieniach), czytań dramatów (ADHD, Ryszard III z Jerzym Trelą) czy prezentacji multimedialnych (Krynickie sezony kąpielowe) lub reportaży z działań biblioteki. (zakładka Multimedia lub https://www.youtube.com/channel/UCj2-WsHsYEmUkdE6mhEtrOg?view_as=subscriber).

Ciekawy reportaż TVP Kraków z cyklu Niecodziennik, poświęcony Leszkowi Walczykowi i Makiecie Krynicy z 1862 r można obejrzeć na stronie: TVP Kraków Niecodziennik: Makieta Leszka Walczyka lub https://krakow.tvp.pl/45690109/makieta-leszka-walczyka.

Leszek Walczyk, członek Stowarzyszenia Miłośników Krynicy stworzył w ubiegłym roku wspaniałą makietę przedstawiającą zdrojowisko sprzed 150 lat, 14 miniatur budynków ówczesnego Deptaka, które już od dawna nie istnieją. Makietę o długości 3 m, szerokości 45 cm oraz towarzyszącą jej wystawę można na co dzień obejrzeć w pawilonie przy Parku Dukieta, a teraz w Internecie.

inf. Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju

koronawirus najnowsze informacje

Nowy Sącz - najnowsze informacje