Niezwykle kolorowy i radosny był weekend 11-12 maja w Łącku, w trakcie którego odbywało się doroczne Święto Kwitnącej Jabłoni. Święto pozwala zaprezentować dorobek gospodarki, kultury, sztuki i folkloru regionu sądeckiego i jest największą imprezą w regionie.
Na stoku Góry Jeżowej w przepięknym malowniczo usytuowanym miejscu rocznie odbywa się wielka impreza regionalna „Święto Kwitnącej Jabłoni”, które posiada bodaj najdłuższą tradycję w tej części Polski. Po raz pierwszy odbyło się w 1947 roku. W położonym na Jeżowej amfiteatrze co roku rzeszą sympatyków świętują łąccy sadownicy. Tak było i w tym roku. Na tradycyjne Święto Kwitnącej Jabłoni w imieniu samorządu regionalnego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego przybyła Marta Mordarska, przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego. Do Łącka przyjechali też posłowie na sejm: Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Jan Duda, Wiesław Janczyk, Józef Leśniak i Piotr Naimski, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i przede wszystkim mieszkańcy regionu sądeckiego.
Tradycyjnie już w sobotę rozpoczęły się sportowe zmagania. Na stadionie Orlik w Łącku odbył się VIII Bieg Górski Kwitnącej Jabłoni, w którym wystartowało blisko stu pięćdziesięciu uczestników. Jako pierwszy na metę przybiegł Sylwester Lepiarz, który pokonał trasę w czasie 23:33, ustanawiając tym samym nowy rekord biegu, II był Iurii Vykhopen (24:03), a trzeci Rafał Sułkowski (26:08). Wśród kobiet I miejsce zajęła Paulina Górak (27:48), II miejsce Katarzyna Kmieć (30:24), a III Katarzyna Dulak (32:30). Odbył się również Bieg Dzieci na kilkunastu dystansach w zależności od wieku. Rozegrany został również mecz pomiędzy drużanami oldbojów Zyndrama Łącko i Nawoju Nawojowa.
O godz. 14.00 w hali widowiskowo-sportowej odbyła się konferencja sadownicza, w trakcie której prelegenci poruszali niezwykle ważne tematy. Były one następujące: wpływ funduszy unijnych na rozwój sadownictwa (dyrektor MOR ARiMR Adam Ślusarczyk), rolniczy handel detaliczny i małe przetwórstwo w gospodarstwach sadowniczych (Sławomir Więcławek ARiMR), rolniczy handel detaliczny – doświadczenia innych państw (USA, Szwajcaria, Norwegia – prof. UR Czesław Nowak), bieżąca ochrona sadów (Tomasz Gasparski Bayer/IPO), ochrona upraw sadowniczych z uwzględnieniem zachowania pszczół oraz rolnictwo i obszary wiejskie, jako szansa rozwoju Sądecczyzny (starosta powiatu nowosądeckiego Marek Kwiatkowski).
W tym samym czasie na Dunajcu odbywały się zawody wędkarskie na Dunajcu, w których zwyciężył Mieczysław Zbozień, a od godz. 16.00 w Oberży odbyło się tradycyjnie walne zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.
Od 18.30 impreza rozpoczęła się w Amfiteatrze na Jeżowej. Na początek zaprezentowały się dzieci z grupy tanecznej 2B Dance działającej pod opieką Magdaleny Lippy w tańcu nowoczesnym i balecie. Potem publiczność rozgrzali Pogwizdani, czyli grupa młodych mężczyzn z Łącka i okolicy, których połączyła wspólna muzyczna pasja i z niezwykłą energią dzielą się nią z innymi, zyskując coraz szersze grono fanów. Po zakończeniu koncertu odbył się pokaz mody, przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Modowego w Nowym Sączu. Gwiazdą sobotniego wieczoru byli Lachersi, finaliści 5edycji Must be the music, mający na swoim koncie płytę „Tradycja”. Zespół ten nawiązujący do muzyki lachowskiej w niezwykle ciekawych nowoczesnych aranżacjach porwał wszystkich do wspólnej zabawy. Całość sobotniego świętowania zakończyły tańce przy dźwiękach muzyki zespołu Somersi.
Niedziela, już tradycyjnie jest głównym dniem świętowania, więc oprócz stoisk handlowych, promocyjnych i wesołego miasteczka, można było podziwiać dorobek twórców i kół gospodyń wiejskich.
Po uroczystej Mszy św. odprawionej w łąckim kościele barwny korowód powędrował do Amfiteatru na Jeżowej. Po odegraniu Hejnału łąckiego, otwarcia imprezy i powitania gości dokonał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. Również już tradycyjnie w niebo pofrunęły gołębie wypuszczone przez gospodarza gminy w towarzystwie gości – ministra Piotra Naimskiego oraz burmistrza zaprzyjaźnionej gminy Szydłów Andrzeja Tuza. List od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników odczytał poseł Jan Duda, w imieniu wszystkich parlamentarzystów głos zabrała posłanka Barbara Bartuś, zaś radna wojewódzka Marta Mordarska odczytała list od marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Głos zabrał również starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy w ramach bloku regionalnego. Na scenie wystąpili: Parafialny Chór Mieszany „Zew gór” (dyrygent Marcin Wnęk), Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto (kapelmistrz dr. hab. Stanisław Strączek), Szkolny Zespół Regionalny „Małe Łącko” (instr. Maria Gorczowska), „Czarny Potoczek” (inst. Marta Cedzidło, Mirosław Hejmej), „Mali Maszkowianie” (inst. Beata Wąchała, Piotr Matusiewicz), „Mali Zagorzynianie” (inst. Joanna Klimczak, Joanna Garwol), Zespół Regionalny „Górale Łąccy” (kier. Łukasz Ukleja) i „Kiyrpecki” (kier. Aneta Wolańska). Pięknie zaprezentowany folklor był oklaskiwany przez publiczność, której nawet nie przeszkodziły pojawiające się opady deszczu.
Popołudniową część estradową rozpoczął występ kabaretu Weźrzesz. Ten kabaret reprezentujący młode pokolenie, a nagradzany na festiwalach i przeglądach kabaretowych, doskonale rozbawił łącką publiczność. Potem na scenie pojawił się zespół Rootzmans. Grupa ta wykonująca muzykę z pogranicza popu i reagge fusion, ma na swoim koncie m.in. udział w programie Must be the music. Tylko muzyka, w którym dotarli do finału, a także piosenkę nagraną wspólnie z Popkiem i Matheo zatytułowaną „Różni nas wiele”, która osiągnęła wynik 16 mln odsłon na yt.
Niedzielny wieczór należał jednak do Kamila Bednarka – gwiazdy wieczoru, który zaprosił do udziału w koncercie Staffa i zespół Piąty Element. Amfiteatr był wypełniony po brzegi, a przeboje tego wykonawcy śpiewała cała publiczność, którą sam Bednarek określił mianem „festiwalowej publiki”. Można było usłyszeć takie hity jak „Talizman”, „Euforia”, czy też „Chwile jak te”. Po koncercie artysta chętnie podpisywał autografy i fotografował się z fanami.
Dwa dni świętowania w Łącku zakończyła zabawa taneczna z zespołem Power Music. Kolejne Święto Kwitnącej Jabłoni już za nami. W tym roku odbyło się ono pod honorowym patronatem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika i marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
Projekt pn. Święto Kwitnącej Jabłoni został zrealizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego i powiatu nowosądeckiego.
inf. i foto GOK Łącko, UMWM