czwartek, 13 sierpnia 2020 13:58

Polski laureat Grand Press Photo zatrzymany na Białorusi!

Autor Mirosław Haładyj
Polski laureat Grand Press Photo zatrzymany na Białorusi!

Na Białorusi wciąż trwają protesty po wyborach prezydenckich.

Jak podaje portal press.pl, Witold Dobrowolski, laureat Grand Press Photo 2020 został zatrzymany.

Ostatnie zamieszczone w mediach społecznościowych przez Dobrowolskiego zdjęcie zostało opublikowanie w poniedziałek po południu i pochodzi z Mińska.

O godzinie 19:00 rozpocząć się ma kolejny protest w Mińsku. Białorusini nawołują do znoszenia sprzętu ochronnego, by...

Posted by Witold Dobrowolski on Monday, August 10, 2020
- Nie możemy się z nim skontaktować. Nie odpowiada, więc najprawdopodobniej został zatrzymany

- powiedziała cytowana przez portal press.pl Dorota Zielińska, która zajmuje się działalnością międzynarodową Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Witold Dobrowolski jest członkiem wspomnianej organizacji.

- SDP apeluje do władz białoruskich o natychmiastowe uwolnienie dziennikarzy. Imiennie o Witolda Dobrowolskiego upominamy się też w oświadczeniu europejskich organizacji dziennikarskich

- dodaje Zielińska.

SDP w wydanym oświadczeniu "stanowczo protestuje przeciwko aresztowaniom i aktom przemocy wobec dziennikarzy relacjonujących powyborcze protesty na Białorusi i apeluje do białoruskich władz o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich dotychczas zatrzymanych dziennikarzy".

Jak podaje portal press.pl, Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) w wydanym w środę, 12 sierpnia komunikacie ponownie apeluje "o interwencję społeczności międzynarodowej (...) W szczególności wzywamy Unię Europejską, Radę Europy i OBWE do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec dziennikarzy i obywateli, którzy pokojowo demonstrują".

Białoruskie władze przekazały informację o zatrzymaniu 6 tys. osób, wśród nich (jak podawano wczoraj) było trzech obywateli Polski. Sprawą aresztowania zajmują się MSZ i polska ambasada.

Witold Dobrowolski został uhonorowany nagrodą Grand Press Photo 2020 w kategorii Wydarzenia (Fotoreportaże) za zdjęcia protestów w Hongkongu. Fotografa gościliśmy w cyklu Rozmowy na Rękawce:

Zwycięzca GPP2020: Udało mi się na swoim ciele przetestować większość broni, jakiej używa policja
Organizowany przez „Press” Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. W jego tegorocznej edycji w kate…

Inf.: press.pl
Fot.: Facebook/ Witold Dobrowolski

Podhale

Podhale - najnowsze informacje