wtorek, 2 czerwca 2020 14:31

Zwycięzca GPP2020: Udało mi się na swoim ciele przetestować większość broni, jakiej używa policja

Autor Mirosław Haładyj
Zwycięzca GPP2020: Udało mi się na swoim ciele przetestować większość broni, jakiej używa policja

Organizowany przez „Press” Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. W jego tegorocznej edycji w kategorii fotoreportaży Wydarzenia pierwsze miejsce zdobył zakopiańczyk, Witold Dobrowolski, który zrelacjonował przebieg protestów w Hongkongu.

Seria jego ośmiu zdjęć zatytułowana „Rewolucja naszych czasów” dokumentowała protesty w Hongkongu zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku, jako opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej, które przemieniły się w masowy ruch społeczny. Brutalność funkcjonariuszy wobec demonstrantów i dziennikarzy spotkała się z eskalacją i fizycznym oporem ze strony najbardziej zdeterminowanej grupy protestujących: uczniów szkół średnich i studentów. Do stycznia 2020 roku 2,5 tys. osób zostało rannych, ponad 7 tys. zatrzymanych, a co najmniej dwie osoby zginęły.

Z laureatem I miejsca Witoldem Dobrowolskim porozmawialiśmy m. in. o tym, jak zrodziła się jego pasja do fotografowania oraz ile jest w stanie poświęcić dla zrobienia dobrego ujęcia. Pan Witold zdradził nam również, jak wygląda praca fotoreportera oraz co go ciągnie w stronę niebezpiecznych wydarzeń, takich, jak ukraiński Majdan, wojna w Donbasie, czy wspomniany protest w Hongkongu.

Najbardziej prestiżowa

Tradycją Grand Press Photo stało się, że przewodniczącym jury i osobą, do której należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo. Prace uczestników oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym Jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy. Przewodniczącymi jury w ubiegłych latach byli m. in.: w 2015 – Christopher Morris, w 2016 – Kadir van Lohuizen, w 2017 – Francesco Zizola, w 2018 – Stefano de Luigi, w 2019 – Espen Rasmussen. W tegorocznej, XVI edycji Grand Press Photo 2020 przewodniczącym został Pieter Ten Hoopen.

Fotografie na konkurs można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka. W 2015 roku ustanowiono dodatkowo kategorie: Projekt dokumentalny i Photo Book, a w 2017 konkurs dla fotografów między 18. a 26. rokiem życia – Young Poland.

Poniżej prezentujemy galerię zwycięskich zdjęć.

Inf.: Grand Press Photo (www.grandpressphoto.pl)
Fotografie: Witold Dobrowolski

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka