niedziela, 23 czerwca 2019 12:37

Libiąż – miasto uśmiechniętych ludzi. Zaczęło się 50 lat temu...

Autor Anna Piątkowska-Borek
Libiąż – miasto uśmiechniętych ludzi. Zaczęło się 50 lat temu...

Libiąż świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia uzyskania praw miejskich. Główne uroczystości odbyły się w dniach 14-16 czerwca.

„Jesteśmy miastem uśmiechniętych ludzi”

Jaki jest największy sukces Libiąża ostatnich 50 lat?

– Myślę, że największym sukcesem są ludzie. Warto inwestować w ludzi – podkreśla burmistrz Jacek Latko. – Można tworzyć piękne inwestycje w mieście, ale co z tego, jeśli nie byłoby dla kogo? My natomiast mamy pięknych ludzi, którzy cały czas ze sobą się integrują. Jesteśmy miastem uśmiechniętych ludzi – dodaje włodarz Libiąża.

Oczywiście nie można zapomnieć o ważnych inwestycjach i ciągłym rozwoju miasta. Przykładowo w tym roku Libiąż rozpoczyna realizację dużego, wyczekiwanego przez mieszkańców od lat zadania – mianowicie budowę krytej pływalni.

– Jestem bardzo dumny z tego miasta – podkreśla burmistrz Jacek Latko. – Jestem starszy od miasta o trzy lata :) Urodziłem się jeszcze na wsi. Jestem natomiast libiążaninem od zawsze i cieszę się, że nasze miasto się rozwija. Te ostatnie lata to czas intensywnego rozwoju, dzięki środkom unijnym. Korzystamy z różnych środków zewnętrznych i cieszę się, że mieszkańcy dostrzegają to i widzą, że w mieście żyje się naprawdę dobrze – dodaje burmistrz.

Miasto tworzą ludzie

Z okazji jubileuszu Libiąża uhonorowano wszystkich tych, którzy zasłużyli się dla miasta i jego mieszkańców. Doceniono osoby, które poprzez swoje życie, działania i pracę miały duży wpływ na rozwój Libiąża w ciągu ostatnich 50 lat.

Wyróżnienia i nagrody w Plebiscycie „Osobowości 50-lecia Libiąża” przyznano w sześciu kategoriach: przedsiębiorca, społecznik, samorządowiec, działacz kultury, sportowiec i przyjaciel Libiąża. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w piątek 14 czerwca.

W kategorii „przedsiębiorca” doceniono działalność Zakładu Górniczego „Janina”. W kategorii „samorządowiec” nagrodę otrzymał Tadeusz Arkit, „społecznik” – Jan Pietruszka, „działacz kultury” – Piotr Ciuła, „sporowiec” – Zbigniew Zieliński. Z kolei na tytuł „przyjaciela Libiąża” zasłużyli: dyrektor ZDW w Krakowie Marta Maj, komendant wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej Marek Bębenek, partnerskie miasta Corciano i Rouvroy, Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG „Janina” i neurochirurg prof. Marek Harat. Wyróżnienia natomiast otrzymali: w kategorii „samorządowiec” – Teresa Litwińska.”społecznik” – Krystyna Gaudyn i śp. Sławomir Luboń, „działacz kultury” – Joanna Pudykiewicz, „sportowiec” – Zbigniew Matlak.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta nadano także Honorowe Obywatelstwo Libiąża kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi.

– To wyróżnienie łączy mnie jeszcze bardziej z Libiążem, z którym już byłem związany przez przyjaciół, kolegów czy księdza biskupa Jana Zająca – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, jednocześnie gratulując rozwoju miasta.

To, że w Libiążu na pierwszym miejscu stawia się mieszkańców, podkreślił także poseł Marek Sowa.

– Z miasteczka górniczego miasto wydobyło z siebie ogromny potencjał. Potrafiło się zmodernizować, przebudować, powstało centrum miasta. Ale najważniejsze jest to, że udało się zachować równowagę, że na pierwszym miejscu jest człowiek – powiedział Marek Sowa. – Cały czas budowano wspólnotę. Ta wspólnota wyraża się w działalności organizacji pozarządowych, ale też w dużym udziale i zaangażowaniu społeczności lokalnych we wszystkich wydarzeniach, które się odbywają na co dzień. To tylko pokazuje, że w Libiążu stawia się na pierwszym miejscu zawsze człowieka – dodał.

Dni Libiąża i Dni Powiatu Chrzanowskiego

Muzyczne atrakcje

Z obchodami jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich Libiążowi były połączone tegoroczne Dni Powiatu Chrzanowskiego. Na scenie na Placu Słonecznym pojawiły się takie gwiazdy jak: Kayah, Rudi Schuberth z zespołem Tadeusza Leśniaka, czy Natalia Szroeder. Występy przyciągnęły tysiące osób.

Dni Libiąża i Dni Powiatu Chrzanowskiego to jednak nie tylko występy gwiazd wieczoru. W sobotę 15 czerwca zgromadzonej publiczności zaprezentowali się także młodzi artyści (piosenkarze, recytatorzy i tancerze) w ramach Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej.

Był także Festiwal Orkiestr Dętych – wystąpiła Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu, Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego „Sobieski” w Jaworznie oraz Zatorska Orkiestra Dęta.

Pokazy przygotowały także mażoretki z zespołów „Pantery” z Gliwic i „Gracja” Stara Wieś. Nie zabrakło również występów lokalnych zespołów: zagrał libiąski zespół Fire Ball i kapela Lunatyk.

Basen, park linowy, policyjne pokazy i zawody strażaków

Na terenie Miejskiego Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Piłsudskiego w Libiążu 15 czerwca rozpoczął działanie letni basen. Dużym zainteresowaniem cieszył się także nowo otwarty park linowy.

Każdy, kto przyjechał rowerem, mógł oznakować swój jednoślad – akcję przeprowadzili chrzanowscy policjanci. Dodatkowo Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie umożliwiła obejrzenie radiowozu, a chętnym także przymierzenie munduru.

Sobota upłynęła też pod znakiem sportowej rywalizacji – od rana trwały bowiem XV Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP.

Wystawa Klasyków o Puchar 50-lecia Praw Miejskich Libiąża

Dni Libiąża przyniosły też nie lada atrakcje fanom motoryzacji. W niedzielne przedpołudnie w centrum Libiąża pojawiło się ponad 50 klasyków. Organizatorem zlotu była grupa Chrzanowskie Klasyki oraz Libiąskie Centrum Kultury. Zobaczyć można było m.in. takie perełki jak Jaguar E-Type, Saab 99, Volkswagen Karmann Ghia cabrio, a także mnóstwo klasycznych Mercedesów i Audi, Fiata 500, VW Garbusa, „Malucha”, Fiata 125p, Trabanta i wiele innych.

– W niedzielę przybyłych na Plac Słoneczny witał blask wypolerowanych lakierów i ryk silników pojazdów zrzeszonych w stowarzyszeniu Chrzanowskie Klasyki. Podczas wystawy można było obejrzeć blisko 50 samochodów i motocykli. Wśród nich takie „rodzynki” jak Jaguar E-Type z silnikiem V12 pod maską, Mercedes 190 SL, Karmann Ghia czy Dodge Challenger R/T z roku 1970 – podsumowuje Libiąskie Centrum Kultury.

Wystawa Klasyków o Puchar 50-lecia Praw Miejskich Libiąża dostarczyła sporych emocji. Jurorom naprawdę ciężko było wybrać zwycięzców.

– Jury oceniające auta nie miało łatwego zadania. Według werdyktu, pierwsze miejsce zajął Dodge Challenger R/T ’70 Pawła Syrka z Tychów, drugie – motocykl BMW z 1939 roku, a trzecie VW Caddy Sebastiana Łabzy z Libiąża. Nagrodę publiczności otrzymał Mercedes 190 SL Marka Góreckiego z Oświęcimia – podaje LCK.

Fot. Libiąskie Centrum Kultury / Starostwo Powiatowe w Chrzanowie / UM Libiąż

Chrzanów - najnowsze informacje