środa, 12 maja 2021 09:50

Limanowa. Nowe szlaki turystyczne oficjalnie odebrane. To ponad 40 kilometrów tras

Autor Aleksandra Tokarz
Limanowa. Nowe szlaki turystyczne oficjalnie odebrane. To ponad 40 kilometrów tras

To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek czy rowerowych wycieczek. Zakończono realizację projektu związanego z rozbudową szlaków wielofunkcyjnych wokół Góry Mogielica oraz szlaków łącznikowych w gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i mieście Limanowa wraz z ich połączeniem z trasą główną VeloDunajec. Na mieszkańców i turystów czeka kolejne 40 km dobrze przygotowanych i malowniczych tras pieszych, rowerowych, a także narciarskich.

- Małopolska ma ambitny plan, by stworzyć ponad 1500 km tras rowerowych. VeloMałopolska w obecnym kształcie liczy ok. 1000 km, z czego blisko 600 km jest już przejezdne. W sumie na realizację tych zadań już wydaliśmy ok. 132 mln zł, nie licząc oczywiście środków, które są wydatkowane przez poszczególne samorządy. Aktualnie pracujemy nad koncepcją VeloMałopolska 2.0, która wytyczy nowe trasy w naszym regionie – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Nowe trasy rowerowe i pisze szlaki to łącznie aż 24,55 km. Kolejne 16,33 km stanowią odnowione, istniejące szlaki, które zostały dokładnie oznakowane. Trasy będą służyć mieszkańcom i turystom, którzy chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Skorzystają nawet ci najbardziej wymagający, gdyż ukształtowanie terenu limanowszczyzny sprawia, że można tutaj uprawiać kolarstwo górskie, a także ambitne piesze wędrówki.

W ramach projektu powstały miejsca postojowe, zaplecza informacyjno-sanitarne oraz parkingi w gminach Słopnice, Kamienica, Limanowa oraz w mieście Limanowa. Na ich terenie wybudowano altany, zamontowano stanowiska dla rowerów, kosze na śmieci i tablice informacyjne.

Limanowa. Kuria pouczyła katechetę. “Powinien z większą uwagą przygotowywać pomoce dydaktyczne”
Po raz kolejny wraca temat kontrowersyjnej prezentacji, którą otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej w ramach zdalnych lekcji z religii. Z niej mogli dowiedzieć się między innymi, że „homoseksualizm to choroba”, a sposobami leczenia są elektrowstrząsy. Głos zabrała kuria.

Dodatkowo zakupiono 25 audio przewodników do istniejących wypożyczalni na trasach wokół Góry Mogielica. Aby monitorować ruch turystycznych na powstałych trasach, zamontowano 4 pętle do pomiaru ruchu turystycznego w miejscowościach Kamienica, Szczawa, Stara Wieś oraz Słopnice.

Całość projektu opiewa na kwotę ponad 8 mln zł, z czego blisko 3,5 mln zł stanowią środki pochodzące z Funduszy Europejskich, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

fot. UMWM

Limanowa - najnowsze informacje