środa, 6 marca 2024 14:20

Majchrowski powołał się na nieaktualny dokument. Będzie nowa interpelacja w sprawie ekranów przy Ogrodzie Botanicznym?

Autor Karolina Kurando
Majchrowski powołał się na nieaktualny dokument. Będzie nowa interpelacja w sprawie ekranów przy Ogrodzie Botanicznym?

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie wydał zgody na montaż dźwiękochłonnych ekranów przy Ogrodzie Botanicznym. Jak się okazało, swoją decyzję poparł nieaktualnym dokumentem.

W środę, 31 stycznia, Radna Miasta Krakowa Małgorzata Kot złożyła interpelację skierowaną do Jacka Majchrowskiego, dotyczącą montażu dźwiękochłonnych ekranów, które miałyby zapobiec hałasom na terenie Ogrodu Botanicznego, niosącym się od strony alei Powstania Warszawskiego. Interpelacja spotkała się z odmową.

Hałas w Ogrodzie Botanicznym UJ

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdujący się przy ul. Mikołaja Kopernika 27, jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. To wyjątkowe i piękne miejsce na mapie Krakowa zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie. Niestety, spacery odbywające się w części Ogrodu położonej nieopodal alei Powstania Warszawskiego nie do końca pozwalają nacieszyć się walorami obiektu, ze względu na hałas ruchu drogowego, który dobiega ze wspomnianej alei.

Interpelacja w sprawie ekranów

Małgorzata Kot, Radna Miasta Krakowa, 31 stycznia złożyła interpelację skierowaną do Jacka Majchrowskiego, w której poruszyła kwestię montażu dźwiękochłonnych ekranów.

W imieniu osób odwiedzających Ogród Botaniczny w Krakowie zwracam się z prośbą o podjęcie działań umożliwiających zamontowanie ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż alei Powstania Warszawskiego. Hałas dobiegający od alei właściwie uniemożliwia odpoczynek w tej części ogrodu. Dzięki ekranom spokój i ciszę pożądane w tym miejscu dostaną nie tylko szukający tego w centrum miasta mieszkańcy, ale też dzikie zwierzęta licznie zamieszkujące ten najstarszy w Polsce Ogród Botaniczny

– czytamy w interpelacji.

Brak zgody prezydenta

Jacek Majchrowski odpowiedział na interpelację Małgorzaty Kot 7 lutego. Niestety, sprawa doczekała się odmowy. By uzasadnić swoją negatywną odpowiedź, prezydent powołał się m.in. na decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 2019 r., którą nazwał „opinią wiążącą”:

Teren znajduje się natomiast w obszarze układu urbanistycznego WESOŁA A-650 wpisanego do rejestru zabytków, w związku z czym wiążącą opinią była negatywna opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z roku 2019 - napisał w odpowiedzi.

Nieaktualny dokument

Postanowiliśmy w tej sprawie skontaktować się z Sebastianem Stanikiem, Rzecznikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jak udało nam się ustalić, po decyzji z 2019 r. wydano kolejną, w 2021 r., w której wyrażono zgodę na montaż dźwiękochłonnych ekranów przy Ogrodzie Botanicznym.

Decyzję podjęła 10 lutego 2021 r. dr hab. Monika Bogdanowska, sprawująca wtedy urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie:

(...) Małopolski Wojewódzki Konserwator (...), mając na uwadze konieczność ochrony ww. przestrzeni przed nadmiernym hałasem, a także zieleni rosnącej wzdłuż jezdni, ze stanowiska konserwatorskiego dopuszcza realizację ekranów akustycznych przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie na wysokości Ogrodu Botanicznego i wytworzenie w ten sposób strefy buforowej pomiędzy ruchliwą ulicą, a ogrodem, a także zamkniętej zielonej enklawy w środku miasta (...) - uzasadniała Bogdanowska.

Prezydent Krakowa w swojej odmowie powołał się więc na nieaktualny dokument, o czym poinformowaliśmy Radną Miasta Krakowa Małgorzatę Kot, która być może złoży ponowną interpelację w tej sprawie. Jest więc nadzieja, że w przyszłości wypoczywający w Ogrodzie Botanicznym będą mogli cieszyć się wyłącznie śpiewem ptaków.

Źródło zdjęcia głównego: Qvidemus/Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka