środa, 28 września 2022 09:47

Małopolska Noc Naukowców – przeżycie jakich mało

Autor Artykuł sponsorowany
Małopolska Noc Naukowców – przeżycie jakich mało

30 września po raz 16. małopolskie uczelnie i inne instytucje naukowe otworzą swoje podwoje dla miłośników nauki, wiedzy oraz samokształcenia. Dziesiątki tysięcy Małopolan co roku biorą udział w prawdziwym święcie nauki. Podczas Nocy Naukowców dzieci i młodzież zwiedzają instytuty badawcze, przeprowadzają eksperymenty, bawią się i uczą. Z każdą edycją mają w sobie coraz większy głód wiedzy i chęć poznawania świata. Kto raz już odwiedził Małopolską Noc naukowców, powraca tu każdego roku!!

Wydarzenie swoim wyjątkowym charakterem przyciąga dzieci i młodzież nie tylko z Małopolski, ale i spoza regionu. Fale dźwiękowe, grawitacyjne, akustyka i astronomia to tylko nieliczne zagadnienia do których obserwowania zgłaszają się tysiące chętnych. Żaden miłośnik naukowych poczynań nie przejdzie obok nich obojętnie. Przyjdźcie i przekonajcie się sami!

Kompozytorami tego niezwykłego przedsięwzięcia są małopolscy naukowcy z blisko 40 instytucji. Przez wiele miesięcy opracowywali program tak, by zainteresował dzieci, młodzież jak i dorosłych widzów. Pracownicy firm B+R, badacze z uniwersytetów i szkół wyższych oraz studenci z kół naukowych, są gotowi by odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania młodego pokolenia. Każdy z osobna i wszyscy razem zadbają o to, by podczas 16. Małopolskiej Nocy Naukowców nie zasnął nikt! Wybuchy eksperymenty, pokazy, dobra zabawa i szlifowanie umiejętności to tylko wybrane atrakcje, które czekają na uczestników MNN.

W tym roku wiele nowości

Podczas wydarzenia będzie można wejść na krakowskie uczelnie wyższe i poznać naukowe odkrycia oraz samodzielnie przeprowadzić eksperymenty w profesjonalnych laboratoriach. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska to największe uczelnie, które przygotowały liczne atrakcje dla odwiedzających. Bogaty program znajdziemy także w Instytucie Nauk Geologicznych, Instytucie Fizyki Jądrowej czy Instytucie Farmakologii.

Każdego roku Małopolska Noc Naukowców prezentuje coś nowego. W tym roku do grona partnerów dołączyli: Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Szpital na Klinach „Neo Hospital”, Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Wyższa Szkoła Biznesu National Louis University w Nowym Sączu oraz Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie.

Swój blok atrakcji przygotowało także Województwo Małopolskie. Inauguracja wydarzenia, wykład o nowych technologiach czy pokazy naukowe i eksperymenty z odrobiną magii to tylko wybrane aktywności które odbędą się w Muzeum Lotnictwa (MLP).

Program nie tylko po polsku

Wiele instytucji zaangażowanych w przygotowanie naukowego programu dla młodych odkrywców przygotowało swój program także w języku ukraińskim. Na przykład w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędą się pokazy naukowe: „Super Nauka”, które są tłumaczone na język ukraiński. By wysłuchać pokazów w tym języku wystarczy pobrać słuchawki przed wejściem.

W tym roku naukowe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „European Researchers' Night 2022-2023 in Małopolska” („Europejska Noc Naukowców 2022-2023 w Małopolsce)”, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego oraz ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”.

https://nocnaukowcow.malopolska.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka