wtorek, 12 kwietnia 2022 08:33

Małopolska. Kolejki po paszport coraz dłuższe. MUW chce je skrócić

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Kolejki po paszport coraz dłuższe. MUW chce je skrócić

Gwałtownie, w stosunku do ubiegłego roku, wzrosła ilość składanych wniosków paszportowych w Małopolsce. Dlaczego? Urząd Wojewódzki wiąże to z wygasającą pandemią. Efekt jest taki, że na wizytę w Punkcie Paszportowym trzeba już czekać ponad dwa miesiące. Dlatego urzędnicy szukają sposobów na skrócenie kolejek.

– W  ostatnim okresie notujemy zwiększoną liczbę wniosków paszportowych – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki. Największe różnice widać w liczbie wniosków złożonych w ostatnich latach w kwietniu. W  2019 roku liczba ta wynosiła 20 726, w 2020 roku – 28, w 2021 r. –  7996. Tegoroczny kwiecień może być rekordowy, bo z każdym miesiącem roku liczba złożonych wniosków rośnie. W styczniu złożono 12 tys., lutym – 16 tys., a w marcu – ponad 42 tysiące. Skąd taki gwałtowny wzrost liczby składanych wniosków? Urząd Wojewódzki tłumaczy to  "nadrabianiem zaległości" z okresu pandemii. Rzeczywiście - wpłynęła ona na to, że wiele osób nie występowało o paszport, bądź o przedłużenie jego ważności. – Aktualnie osoby te niejako nadrabiają zaległości i składają wnioski paszportowe. Zbliża się też okres przedwakacyjny,  kiedy to notujemy największą liczbę wniosków paszportowych – tłumaczą urzędnicy. Do kolejek pod punktami przyczyniła się też niepewna sytuacja związana z wojną za naszą granicą.

–  Tylko od początku 2022 r. złożonych zostało prawie 70 tys. wniosków o  wydanie paszportu, podczas gdy w całym 2021 r. było ich ok. 120 tys.  Ponad 42 tys. wniosków przyjęliśmy  w marcu. Dla porównania, w lutym było to nieco ponad 16 tys. Wychodząc  naprzeciw oczekiwaniom klientów, a zarazem biorąc pod uwagę ogromne  zainteresowanie załatwieniem spraw paszportowych, podjąłem decyzję, że  Punkty Paszportowe w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie  będą czynne w soboty 23 kwietnia, 14 maja i 18 czerwca 2022 r. w  godzinach od 8:00 do 15:00 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecnie przy zapisach są długie kolejki. Osoby, które chciały zamówić wizytę w Punkcie Paszportowym w Krakowie otrzymywały termin na koniec maja. Trzy dodatkowe soboty w miesiącach, w których są dodatkowe dni wolne od pracy (Wielkanoc, długi weekend majowy, Boże Ciało) na pewno tych kolejek nie skrócą.

inf. MUW, fot.: Głos24

Małopolska - najnowsze informacje