wtorek, 1 grudnia 2020 11:38

Mały ZUS - co to i kto może z niego skorzystać?

Autor Głos 24
Mały ZUS - co to i kto może z niego skorzystać?

Comiesięczne odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest niczym przyjemnym dla przedsiębiorcy. Szczególnie kiedy zaczyna on dopiero swoją działalność lub jego firma jest naprawdę niewielka. Na szczęście jest sposób, aby składki te były niższe, a więc tytułowy mały ZUS. Dzięki niemu można naprawdę sporo zaoszczędzić każdego miesiąca, co zapewnia lepsze funkcjonowanie firmy i z pewnością mniejszy stres dla właściciela.

1. Czym jest mały ZUS?

2. Kto może skorzystać z małego ZUS'u

Spora "pomoc" dla małych przedsiębiorców lub tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mały ZUS to dobre rozwiązanie, o którym należy pamiętać. Z tego artykułu dowiesz się, czym on dokładnie jest i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niego korzystać!

Czym jest mały ZUS?

Mały ZUS obowiązywał od roku 2019, mogli z niego korzystać przedsiębiorcy, którzy w roku kalendarzowym 2018 mieli miesięczne przychody takie same lub niższe, niż 2,5 krotność minimalnego wynagrodzenia. Dawało to wtedy 63 tysiące złotych w skali całego roku. Z małego ZUS'u skorzystało wtedy 190 tysięcy przedsiębiorców. Dokładnie 1 lutego 2020 wprowadzono jednak Mały ZUS Plus - niejako drugą edycję ulg dla małych przedsiębiorców. Należało się do niego zgłosić do 8 stycznia 2020. Przychód tym razem nie może przekraczać 120 tysięcy złotych więc nieco więcej. Ta "pomoc" przedsiębiorcom to po prostu ucięcie im nieco składek ZUS. W efekcie składki są naprawdę sporo niższe, często nawet kilkukrotnie. Firma może z takiego przywileju korzystać przez 3 lata do 5 lat od otrzymania pozytywnego wniosku, ale o tym później. Więcej o tym jak działa i czym jest Mały ZUS na podanej stronie.

Kto może skorzystać z małego ZUS'u?

Przedsiębiorca, który chce składać wniosek o możliwość płacenia Małego ZUS'u musi spełnić kilka zasad. Przede wszystkim powinien prowadzić działalność gospodarczą w roku 2019 przez co najmniej 60 dni. Kolejna sprawa to karta podatkowa, z której nie mógł korzystać. Nie mogło mu przez ten czas przysługiwać zwolnienie z opłacania składek VAT. Ponadto przedsiębiorca otrzyma możliwość opłaty Małego ZUS'u, jeśli będzie zdawał miesięczne raporty dotyczące dochodów i form opodatkowania. Obniżoną składkę będzie mógł opłacać przez 36 miesięcy, ale w trakcie trwania działalności przez następne 5 lat. Oznacza to, że kiedy rozpoczął działalność, lepiej kiedy zacznie korzystać z ulgi na start, później przez 24 miesiące będzie opłacał składki preferencyjne, a dopiero przez kolejne 3 lata Mały ZUS. Więcej informacji na stronie Faktoria.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje