niedziela, 6 września 2020 06:20

"Pójdziemy za ciosem, jeśli w najbliższych dniach miasto nie zacznie traktować nas z szacunkiem i powagą". Krakowskie stowarzyszenie zapowiada dalsze protesty

Autor Marzena Gitler
"Pójdziemy za ciosem, jeśli w najbliższych dniach miasto nie zacznie traktować nas z szacunkiem i powagą". Krakowskie stowarzyszenie zapowiada dalsze protesty

Ponad 100 osób, na skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Dietla, zademonstrowało w piątek 4 września swój sprzeciw wobec powrotu na Kazimierz Strefy Ograniczonego Ruchu, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstwom.

Zademonstrowano aby - jak napisali organizatorzy - wyrazić swój sprzeciw "wobec transportowych i urbanistycznych ekscesów ekipy Jacka Majchrowskiego".

Sprawa Strefy na Kazimierzu ciągnie się od 2018 roku. Kraków wprowadził strefę, a potem musiał ją zlikwidować na mocy zaleceń wojewody.

Działania ZIKiT wobec nakazów Wojewody Małopolskiego
W czerwcu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu został – poprzez nakaz Wojewody Małopolskiego – zobligowany do wprowadzenia zmian w mieście. Pierwsza zmiana dotyczy Kazimierza – zmieniona tam ma zostać obowiązująca obecnie Strefa Ograniczonego Ruchu. Druga, to korekta oznakowania na niektóry…
Realizacja nakazów wojewody małopolskiego na ulicach Krakowa
W połowie roku decyzją wojewody małopolskiego Zarząd Dróg Miasta Krakowa (dawniej Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu) został zobligowany do wprowadzenia zmian na ulicach Krakowa: usunięcia oznakowania dopuszczającego rowerzystów na niektórych chodnikach w terminie do 31 sierpnia; likwidac…

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który orzekł, że władze Krakowa miały prawo skorzystać z uprawnienia do ograniczenia ruchu samochodowego na Kazimierzu.

Gmina ma prawo wprowadzać strefę ograniczonego ruchu
Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 28 grudnia 2018 r. potwierdza, że władze Krakowa miały prawo skorzystać z uprawnienia do ograniczenia ruchu samochodowego na Kazimierzu. Sąd uznał skargę na decyzje wojewody, likwidujące strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu. W grudniu 2017 r. de…

19 listopada 2019 roku odbyło się spotkanie w sprawie Strefy z prezydentem prof. Jackiem Majchrowskim.  Prezydent chciał, aby podlegli mu  urzędnicy wypracowali rozwiązanie kompromisowe, ale informowanie o swoich pomysłach bez konsultacji trudno nazwać dialogiem.

Kraków. Nowe zasady ruchu na Kazimierzu
Strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu czekają zmiany, które są wynikiem wniosków przesyłanych przez mieszkańców do końca 2019 r. Wśród najważniejszych jest m.in. pilotażowe podzielenie strefy na dwie podstrefy. Zmiany wejdą w życie w weekend 8 i 9 lutego. > Przez pierwsze miesiące funkcjonowania…

Pierwsze spotkanie zainteresowanych z przedstawielami Miasta, dyrektorem Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukaszem Frankiem i dyrektorem Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu Łukaszem Grygą odbyło się dopiero 6 marca br. Wzięli w nim udział udział przedsiębiorcy i duchowni, reprezentujący pełny wachlarz podmiotów związanych z Kazimierzem. To  m.in. proboszcz Parafii Bożego Ciała w Krakowie ks. Przemysław Soboń CLR, Stanisław Wiśniowski, prezes PHU "Kazimierz" Sp. z o.o., Radosław Chorabik reprezentujący Kancelarię Notarialną s.c., Mikołaj Mikulski dyrektor Hotelu de Silva. Zaproponowali oni pakiet rozwiązań, które uwzględniały oczekiwania przedsiębiorców i mieszkańców Kazimierza, oraz te, które chcieli zrealizować urzędnicy. Miało się odbyć kolejne spotkanie, ale do niego nie doszło z powody koronawirusa.

Ostatecznie pomimo zapowiedzianego dalszego dialogu, Urząd Miasta poinformowało o powrocie strefy.

Kraków. Strefa Ograniczonego Ruchu wraca na Kazimierz
Urząd Miasta Krakowa odpowiadając na Uchwałę Zarządu Rady Dzielnicy I Stare Miasto, przywraca funkcjonowanie Strefy Ograniczonego Ruchu na Kazimierzu.

"Kazimierz ze względu na swój historyczny charakter jest jednym z najbardziej odwiedzanych rejonów Krakowa. Dlatego chcąc zachować równowagę we wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz odpowiadając na Uchwałę Zarządu Rady Dzielnicy I Stare Miasto, przywrócone zostanie funkcjonowanie Strefy Ograniczonego Ruchu" - poinformowało Miasto 14 sierpnia, a od 28  sierpnia miała już zacząć obowiązywać.  

Kraków: Na Kazimierzu znów obowiązuje strefa ograniczonego ruchu!
Od dziś, 28 sierpnia na krakowski Kazimierz przywrócone zostanie funkcjonowanie Strefy Ograniczonego Ruchu. Walczyli o to mieszkańcy i Rada Dzielnicy I. Jakie zmiany czekają nas w związku z tym?

W związku z tym 26 sierpnia odbył się protest na Kazimierzu, którego kontynuacją był protest na Dietla w piątek 4 września.

Ponad 100 osób chodziło po pasach, blokując ruch w czasie popołudniowego szczytu na jednym z najbardziej zatłoczonych skrzyżowań w centrum. Protest był legalny i odbywał sie w asyście policji.

Posted by Stowarzyszenie NIC O NAS BEZ NAS on Friday, September 4, 2020

Posted by Stowarzyszenie NIC O NAS BEZ NAS on Friday, September 4, 2020

"Zgromadziliśmy się legalnie, protestowaliśmy stanowczo, lecz w ramach norm społecznych  pokazaliśmy, że władze miasta powinny liczyć się z naszym zdaniem. Rośniemy w siłę. Wystarczyło, aby skończyły się wakacje, a na Kazimierz wróciła szkodliwa strefa wykluczenia (SOR), by nasza liczebność znacząco wzrosła. Pójdziemy za ciosem, jeśli w najbliższych dniach miasto nie zacznie traktować nas z szacunkiem i powagą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom demonstracji za dzisiaj i prosimy obserwować nasze kanały informacyjne, ponieważ zamierzamy kontynuować nasz protest w następny piątek 11 września." - podsumowało na swojej stronie Stowarzyszenie Nic o Nas bez Nas.

foto: Stowarzyszenie Nic o Nas bez Nas

Kraków

Kraków - najnowsze informacje