piątek, 28 sierpnia 2020 07:44

Kraków: Na Kazimierzu znów obowiązuje strefa ograniczonego ruchu!

Autor Justyna Niemiec
Kraków: Na Kazimierzu znów obowiązuje strefa ograniczonego ruchu!

Od dziś, 28 sierpnia na krakowski Kazimierz przywrócone zostanie funkcjonowanie Strefy Ograniczonego Ruchu. Walczyli o to mieszkańcy i Rada Dzielnicy I. Jakie zmiany czekają nas w związku z tym?

Kazimierz to jedna z najstarszych dzielnic Krakowa, która ma za sobą niezwykle bogatą historię, sięgającą już XIV wieku – wtedy wówczas było samodzielnym miastem. Na jego terenie znajduje się wiele zabytków. Nic dziwnego, że mieszkańcy wraz z Radą Dzielnicy I Stare Miasto wnioskowali o przywrócenie Strefy Ograniczonego Ruchu, która już wcześniej obowiązywała, ale czasowo została zawieszona.

W związku z licznymi apelami, które docierały do urzędu, przeprowadzono analizę zasadności powrotu owej strefy. Badanie wykazało, że samo obowiązywanie i funkcjonowanie Strefy Płatnego Parkowania, nie rozwiązało kwestii nadmiernego ruchu samochodowego.

Krakowski Kazimierz jest miejscem, gdzie aktywność pieszych jest większa niż pojazdów - co także zostało potwierdzone podczas analizowania. Stąd też, Urząd Miasta chcąc zachować równowagę we wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz odpowiadając na Uchwałę Zarządu Rady Dzielnicy I Stare Miasto, przywrócone zostało funkcjonowanie Strefy Ograniczonego Ruchu.

Źródło: Krakow.pl

Aktualnie przywrócona strefa częściowo pokrywa się z obszarem, w którym obostrzenia obowiązywały od 2017 roku. Oprócz tego, na próbę wprowadzono ograniczenie ruchu na części ul. Miodowej, ponieważ pojawiały się liczne skargi jej mieszkańców, dotyczące zakłócania porządku i niebezpiecznych zachowań kierowców. Obowiązuje ono na razie tylko w weekendy, gdyż wtedy przez większość czasu nie funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania. Jak zapewniają urzędnicy, taki środek zaradczy może zmienić się, gdy w te dni także zostanie zastosowany obowiązek opłaty za postój.

Dopuszczenia dotyczące wjazdu do strefy pozostają bez zmian.

Ograniczenie nie dotyczy pojazdów:

  • z abonamentem postojowym typu K na sektor A13 oraz z abonamentem postojowym typu E
  • służb specjalnych, służb miejskich, oznakowanej pomocy medycznej
  • dojeżdżających na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego
  • z pocztą, konwojów pieniężnych do banków strefy
  • z silnikiem elektrycznym bez przyczepy
  • w godzinach 6-11 i 16-20 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej
  • rowerów
  • taksówek

Info i foto: UM Kraków/ Krakow.pl  Foto:Ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka