niedziela, 10 kwietnia 2022 12:20

Marcinkowice. Strażacy walczyli z pożarem pustostanu

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Marcinkowice. Strażacy walczyli z pożarem pustostanu

8 kwietnia o godzinie 17:24 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Krasne Potockie oraz OSP Klęczany zostały wezwane do działań w Marcinkowicach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w jednej z trzech piwnic zlokalizowanych w parterowym, drewnianym pustostanie powstał pożar. Poszczególne piwnice oddzielone są od siebie kamiennymi ścianami i każda z nich ma osobny właz w postaci kwadratowego otworu znajdującego się w podłodze. Według będących na miejscu konserwatorów piwnice są głębokie i nie ma do nich zejścia. Wewnątrz obiektu panowało nieznaczne zadymienie.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu przez znajdujący się w podłodze otwór jednego prądu wody. Następnie zabezpieczono miejsce zdarzenia, usunięto z dachu znajdujące nad włazem do piwnicy dachówki w celu oddymienia pomieszczenia. Ustawiono przed wejściem do pustostanu wentylator oddymiający w celu szybszej eliminacji zadymienia. Oświetlono miejsca prowadzonych działań. Ustalono głębokość jednej z piwnic oraz monitorowano stężenie tlenku węgla. Opuszczono do wnętrza otworu drabinę nasadkową. Nad otworem rozstawiono trójnóg ratowniczy oraz wpięto do niego urządzenie ewakuacyjno-asekuracyjne. Strażacy odpowiednio zabezpieczeni oraz wyposażeni zeszli po drabinie. Opuszczono do piwnicy jedną linię gaśniczą. Za pomocą kamery termowizyjnej zlokalizowano źródło ognia oraz podano  prąd wody. W celu dokładnego dogaszenia oraz odizolowania od dostępu tlenu ewentualnych zarzewi ognia, podano prąd piany średniej.

Działania strażaków trwały trzy godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje