poniedziałek, 4 marca 2024 10:44

Jego sztuka stała się inspiracją dla światowej sławy muzyków. Twórczość Dobiesława Gały ma w sobie cząstkę magii! [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Jego sztuka stała się inspiracją dla światowej sławy muzyków. Twórczość Dobiesława Gały ma w sobie cząstkę magii! [FOTO]

Krakowska ASP pełna jest nietuzinkowych postaci, których twórczość ma swoich sympatyków nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przykładem może być tutaj Dobiesław Gała, który tworzy symboliczne reliefy (niezwykła hybryda rysunku i rzeźby).

O ogromnym talencie tego autora wkrótce przekonają się m.in. w Monaco. Bowiem już 24 kwietnia, wystartuje autorska wystawa jego reliefów w słynnej galerii Espace 22. To jednak nie jedyne międzynarodowe wydarzenia, na których będzie obecny Dobiesław Gała. Wśród nich są też Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji oraz wystawy we Florencji i Zurychu.

Uznane galerie w Polsce i Europie

O tym jak nowatorska i inspirująca jest polska sztuka współczesna można się przekonać śledząc karierę artystyczną krakowskiego artysty i pedagoga Dobiesława Gały, który z ogromnym powodzeniem wystawia swoje prace za granicą. Wystawy autorskie były organizowane na zaproszenie uznanych światowych galerii w Szwajcarii i we Włoszech. Są dowodem na ogromne zainteresowanie jego twórczością wśród koneserów światowej sztuki.

Kolejne spotkania z jego sztuką przed nami. Także w Polsce. W tym roku prace Dobiesława Gały będzie można zobaczyć w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie (w lipcu) oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (pod koniec roku).

Twórczość Dobiesława Gały pełna jest artyzmu/ foto: Dobiesław Gała 

“Spektakularne wydarzenia artystyczno-kulturalne

Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że miejscem spotkań artystycznej elity jest słynne biennale w Wenecji czy targi w Rzymie i Padwie.

“To już owiane legendą spektakularne wydarzenia artystyczno-kulturalne w których udział biorą uznani artyści o dużym dorobku twórczym. Śledząc je można dostrzec na ile i jak rozwija się dana artystyczna dyscyplina oraz, co naturalne - dany artysta” - opisuje Barbara Woźniak, kuratorka wystaw Dobiesława Gały. Jak zaznacza, twórca jest w tym bezkonkurencyjny.

“Wspaniałe realizacje reliefowe w jego wykonaniu to prawdziwy majstersztyk. Doskonała kompozycja, choć czasem wyłącznie skupiona na wybranym fragmencie rzeczywistości, użyte środki i media, dzięki którym każda z jego realizacji emanuje głębią dając poczucie wielowymiarowości - to cechy wyraźnie wyróżniające parce Dobiesława na tle innych.”

Barbara Woźniak - kuratorka wystaw Dobiesława Gały/ Foto: Dobiesław Gała 

Nietypowy pomysł na wyrażenie swojej twórczości

Sam pomysł na twórczość, czyli wyrażanie swojej artystycznej wrażliwości w przypadku Gały jest nietypowy.

“Reliefy z natury są płaskorzeźbami. Znamy z historii sztuki wiele takich kompozycji, które zdobią architekturę począwszy od starożytności, poprzez kolejne etapy aż do czasów nam współczesnych” - opisuje Woźniak. Jak dodaje, ich ewaluacja do współczesności przebyła dosyć długą drogę, obecnie przybierając nowoczesną i nietypową formę, która na nowo została wzbogacona przez Dobiesława Gałę.

“Artysta zna sposób na to by wyrazić, to co wydaje nam się niewyobrażalne i to na pozór w zastygłej strukturze reliefu. Oglądając dany relief można odnieść wrażenie magnetycznego przyciągania, wywołanego poprzez odpowiednią gradację pigmentów tworzących feerię barw. Odbiorca w ten sposób nawiązuje dialog z dziełem i ze swoimi myślami”.

Jak zaznacza, Dobiesław Gała daje każdemu dowolność interpretacji, nie narzucając przy tym żadnej ideologii ingerując w światopogląd. Stara się przy tym mówić o ważnych problemach, takich jak m.in. destrukcyjny wpływ człowieka na środowisko, nieuchronne działanie czasu na materię i procesy myślowe.

Praca autorstwa Dobiesława Gały/Foto: Dobiesław Gała 

​Jak rozumieć same metaobszary w reliefach?

Po to należy sięgnąć w filozoficzną przeszłość. Jak opisuje Barbara Woźniak, prefiks meta w dyskursie naukowym oznacza refleksję poznawczą wyższego rzędu i ogląd rzeczywistości z zewnętrznej perspektywy. Dzieje się to wobec określonego zagadnienia, stanu rzeczy.

“Zawsze ten pierwszy człon wyrazu wskazuje  na wyższy stopień, następstwo lub zmienność czegoś. Dobiesław Gała pojęcie to przeniósł w obszar swojej indywidualnej twórczości artystycznej” - opisuje jego prace.

Jak podkreśla, poszczególne cykle, opatrzone adekwatnymi nazwami tworzą logiczną opowieść na tematy niezwykle ważne dla współczesnego człowieka. Są to m.in. „Struktury informacji”, „Lądowiska”, „Miejsca wysublimowane”, „Miejsca przebudzeń”, „Rzeki informacji”.

Wedle znawczyni sztuki Dobiesława Gały, artysta zwraca też uwagę na fakt, że podobne procesy zachodzą w świadomości człowieka. Wedle niej, twórca swój mistrzowski sposób interpretacji zjawisk osiągnął za pomocą sobie tylko znanej techniki

“Jego reliefy to doskonale przemyślane kompozycje, których wręcz benedyktyńsko zbudowana struktura zmienia się w zależności od pory dnia i natężenia światła. Ilustrując wyobrażenia o efemeryczności i ulotności egzystencji, skłaniają do refleksji  i zachwycają niezwykłą feerią przenikających się nawzajem barw oraz struktur.”

Dobiesław Gała - kim jest?

Dobiesław Gała urodził się w 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. To absolwent ASP im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie dyplom otrzymał w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Doktor sztuki, pedagog i prodziekan na Wydziale Rzeźby. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Jest m.in. laureatem i zdobywcą Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego.

Został wyróżniony przez Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie współpracował ze światowej sławy artystą rzeźbiarzem Timem Scottem. Talent Dobiesława Gały docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przyznając mu stypendia twórcze. W październiku 2023 roku został uhonorowany przez Prezydenta RP medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dobiesław Gała swoje prace prezentował na ponad 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jego twórczość jest uznawana przez krytykę artystyczną za nowe otwarcie w sztuce polskiej. Jego wystawy są zawsze spektakularnymi wydarzeniami, które wnoszą wiele nowych jakości do dyscypliny rzeźby.

"Warto poznać innowacyjną twórczość krakowskiego Artysty i Pedagoga ASP, ponieważ ma szansę wyznaczać nowe trendy w dyscyplinie sztuki i designu” - zachęca Barbara Woźniak. Zachęcamy również my do poznania tej wyjątkowej twórczości.

Zapraszamy na galerię wyjątkowej twórczości Dobiesława Gały:

Tekst powstał przy współpracy z panem Tomaszem Kobylańskim.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka