czwartek, 10 września 2020 09:46

Miał tylko 45 lat. Nie żyje Gienek Loska

Autor Emilia Gara
Miał tylko 45 lat. Nie żyje Gienek Loska

O śmierci muzyka po dwuletniej chorobie poinformowały białoruskie media i Polska Fundacja Muzyczna, która od kilku lat zbierała pieniądze na jego leczenie. Zwycięstwa programu X Factor zmarł 9 września w godzinach wieczornych.

Od 2018r. Gienek Loska przebywał w śpiączce po rozległym wylewie, którego doznał podczas wizyty u swojej matki na Białorusi. Na operacje musiał czekać, aż 11 godzin. Jego stan od tamtego zdarzenia był ciągle poważny. Dzięki ofiarności ludzi i wpłatom na konto Polskiej Fundacji Muzycznej, Gienek Loska był cały czas pod opieką specjalistów. Ostatnie pieniądze zebrane przez PFM zostaną przekazane na pogrzeb, który odbędzie się dzisiaj w Biełooziersku - rodzinnym mieście.

Przez wiele lat Gienek był wokalistą legendarnej w kręgach blues-rockowych formacji Seven B, mającej na swoim koncie trzy płyty („Rocktales”, „Make up Your Mind” i „Acoustic”), trasy koncertowe po całej Europie. Był liderem formacji Gienek Loska Band, z którą nagrał 2 płyty: pokrytego złotem „Hazardzistę” (2011) i „Dom” (2013). Ma też na koncie projekty muzyczne z wieloma wybitnymi twórcami m. in. Alkiem Mrożkiem, Braćmi, Anią Rusowicz i wieloma wspaniałymi artystami. Gienek brawurowo, poza własnymi, wykonywał utwory Czesława Niemena, Lynard Skynard, Queen, czy innych kultowych artystów, z czego zasłynął wygraną programie X-Factor.

Gienek był laureatem “Szansy na Sukces”, programu “Mam Talent”, a także finalistą plebiscytu „SuperJedynki 2012” w kategorii „SuperZespół”. Był wielokrotnie nagradzany w corocznych plebiscytach organizowanych przez prestiżowe polskie pismo branżowe „Twój Blues” w kategorii wokalista roku - dodaje Polska Fundacja Muzyczna.


Inf. i fot.: PFM

Polska

Polska - najnowsze informacje