poniedziałek, 13 maja 2019 11:06

Miechowska biblioteka gościła eksperta od herbaty

Autor Mirosław Haładyj
Miechowska biblioteka gościła eksperta od herbaty

Skąd pochodzi herbata i kultura jej picia? Jakie są jej rodzaje i oddziaływanie poszczególnych gatunków? Między innymi na te pytania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie odpowiadał na spotkaniu autorskim – Remigiusz Jakubowski, który jest on znanym dziennikarzem, scenarzystą i reżyserem, autorem filmów dokumentalnych.

Od połowy lat 90. ubiegłego wieku swoje zainteresowania skupia wokół problematyki gospodarki oraz kultury państw Azji południowo-wschodniej i Oceanii. Jest wybitnym znawcą i koneserem herbaty. Zainicjował powołanie Stowarzyszenia Kultury Herbaty. Uczestniczył w wielu międzynarodowych sympozjach i konferencjach, których podstawowymi tematami były dialog kulturowy i ochrona światowego dziedzictwa kultury.

Spotkanie autorskie w miechowskiej bibliotece obejmowało prelekcję oraz pokaz dwóch filmów Remigiusza Jakubowskiego: „Chiny: Kolebka herbaty” i Chiny: Jesteście tym o czym myślicie. Zebrani w sali konferencyjnej mogli nie tylko uświadomić sobie, jak przebogata jest tradycja jednego z najbardziej powszechnych napoi świata i jaki wokół niej narodził się kult. Projekcje filmowe nawiązywały do światowego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego, religijnego i gospodarczego Państwa Środka na przestrzeni wieków. Uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę autorstwa Remigiusza Jakubowskiego: „Chiny imperium herbaty.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tego wydarzenia.

Fot. i inf.: Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Miechów - najnowsze informacje