wtorek, 6 października 2020 08:39

Międzynarodowy projekt zawodoznawczy JOBCAMP w Zespole Szkół Goetla

Autor Mirosław Haładyj
Międzynarodowy projekt zawodoznawczy JOBCAMP w Zespole Szkół Goetla

W dniach od 22 do 24 września w Zespole Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej odbyły się zajęcia zawodoznawcze dla uczniów w ramach projektu JOBCAMP realizowanego we współpracy z niemiecką Izbą Rzemieślniczą IHK Chemnitz.

Jest to już drugi projekt działający w szkole, którego organizatorem jest Izba Rzemieślnicza w niemieckim mieście Chemnitz położonym w malowniczym regionie Saksonii. W ubiegłym roku Chemnitz odwiedziło 15 uczniów Goetla wraz z nauczycielami, którzy wzięli udział w spotkaniu z pracodawcami, zwiedzili tamtejsze duże zakłady pracy, centrum kształcenia w Chemnitz, a także poznali IHK oraz ich pracowników. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią wirusa Covid -19 zajęcia z projektu odbyły się za pośrednictwem internetu. Uczniowie uczestniczący w zajęciach online: „Witamy w regionie Chemnitz” poznawali region Chemnitz, wykonali dokumentację z obu spotkań zawodoznawczych, obejmującą ubiegłoroczny pobyt grupy w regionie Chemnitz oraz tegoroczne spotkanie online.

W czasie zajęć w dniu 22 września uczniowie pracowali w grupach, wyszukiwali informacji o regionie i prezentowali je. Prezentowali również zdjęcia i pamiątki z wizyty zawodoznawczej w Chemnitz 2019. Na koniec spotkania wykonali prezentację multimedialną ze zdjęć oraz mini wystawę z pamiątek.

Na spotkaniu w dniu 23 września: „Kształcenie i szkolenie zawodowe w Niemczech”, uczniowie mieli okazję poznać system kształcenia w szkolnictwie niemieckim. Pracowali ze słownictwem z zakresu  Arbeitswelt, pisali życiorysy i CV, poznali zaprezentowane na spotkaniu firmy niemieckie, mogli nawiązać kontakt i rozmawiać z pracodawcami. W czasie kolejnego w tym dniu spotkania: „Orientacja zawodowa, uznawanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech” uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o informacje dotyczące zasad uznawania wykształcenia zawodowego uzyskiwanego w Niemczech. Dodatkowo młodzież miała okazję zapoznać się z aktualnymi ofertami na rynku pracy w Chemnitz i okolicach.

Uczniowie suskiego Goetla doskonalili również swoje umiejętności językowe w językach angielskim i niemieckim oraz zawodoznawcze uczestnicząc w wykładach i warsztatach oraz oglądając zamieszczone filmy. W dniu 24 września wzięli udział w podsumowującym seminarium internetowym: „Jak napisać skuteczną aplikację w języku niemieckim”? Połączenie zajęć językowych, regionoznawczych i zawodoznawczych cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród uczniów biorących udział w projekcie JOBCAMP w ZS Goetla.

Inf. i foto: ZSG

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje