sobota, 9 kwietnia 2022 12:05, aktualizacja 3 lata temu

Mieszkańcy mówią „TAK dla drewna”. Inicjatywa z Wieliczki zebrała podpisy i będzie procedowana na sejmiku

Autor Marzena Gitler
Mieszkańcy mówią „TAK dla drewna”. Inicjatywa z Wieliczki zebrała podpisy i będzie procedowana na sejmiku

2,5 tysiąca  osób podpisało się pod obywatelską inicjatywą „TAK dla palenia drewnem, stop gazowemu lobby” skierowanej do władz Województwa Małopolskiego. Zwolennicy domagają się zmian przepisów, które zakazują palenia drewnem.

Inicjatywę rozpoczęło stowarzyszenie Otwarta Wieliczka, stąd też większość osób popierających projekt to mieszkańcy powiatu wielickiego. Jednak inicjatywę podpisywało również wiele osób z m.in. z Krakowa i Tarnowa.

Mieszkańcy Krakowa od 1 września 2019 roku nie mogą ogrzewać domów drewnem, nawet w najnowocześniejszych piecach i kominkach. Zabroniono również peletu. W praktyce zostali zmuszeni do ogrzewania gazowego, które drastycznie drożeje.

Od 1 stycznia 2023 zakaz palenia drewnem w bezklasowych kominkach ma obowiązywać w całej Małopolsce, dopuszczalne będą jedynie kominki z certyfikatem Eco-design, tj. spełniające wymogi UE, tzw. eko-projekt.

Obywatelski projekt wraz z podpisami został złożony 1 marca 2022 w urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i czeka na rozpatrzenie. Zgodnie z zapisami obywatelskiej inicjatywy powinna być ona rozpatrzona podczas najbliższych obrad po złożeniu podpisów, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy.

Co ciekawe, ostatnio, niemal jednogłośnie, z procedowania własnej uchwały antysmogowej, która zakładała zakaz palenia węglem, wycofało się Miasto i Gmina Myślenice, która do tej pory była jednym z liderów wymiany pieców na gazowe w Małopolsce.

- Zważając na obecną sytuację geopolityczną diametralnie odmienną niż w czasie kiedy podejmowano uchwałę we wrześniu 2021 roku w sprawie rezolucji dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru administracyjnego miasta Myślenice, Rada Miejska stoi na stanowisku, iż jest to bardzo trudny moment na wprowadzenie dodatkowych wymogów i ograniczeń dla ogrzewania gospodarstw domowych naszych mieszkańców. W związku z tym procedowanie projektu Lokalnej Uchwały Antysmogowej dla miasta Myślenice należy zawiesić - mówił przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski, powołując się na Stanowisko Rady Miejskiej w Myślenicach w sprawie zasadności dalszego procedowania projektu Lokalnej Uchwały Antysmogowej dla Myślenic.

Argumenty, które przytoczono w piśmie do marszałka to galopująca inflacja, pogłębiające się ubóstwo i zmniejszające się budżety na realizacje działań antysmogowych. "Obserwując realizację wojewódzkich uchwał antysmogowych stwierdzamy, że osiągnięcie ich założeń nie jest możliwe w dotychczas określonych terminach" - napisali radni.

Jeśli chodzi o projekt „TAK dla palenia drewnem, stop gazowemu lobby” jeśli większość radnych sejmiku przychyli się do wielickiej inicjatywy obywatelskiej, w Krakowie dopuszczalne będzie palenie drewnem, a czas na wymianę kominków i pieców zostanie wydłużony o 3 lata, do 1 stycznia 2026 r. Samorząd województwa na podjęcie decyzji w tej sprawie ma 3 miesiące.

fot. Pixabay.com

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka