piątek, 5 listopada 2021 10:29

Mieszkańcy Podkarpacia grasowali w Tarnowie. „Straty sięgały jednorazowo nawet 60 tys. zł”

Autor Aleksandra Tokarz
Mieszkańcy Podkarpacia grasowali w Tarnowie. „Straty sięgały jednorazowo nawet 60 tys. zł”

Włamywali się do nowobudowanych domów, garaży i budynków przedsiębiorstw w Tarnowie, powiecie tarnowskim oraz województwie podkarpackim. Zostali zatrzymani przez policjantów tarnowskiej komendy. Usłyszeli zarzuty włamania, kradzieży i zniszczenia mienia. Teraz czekają na rozprawę w areszcie. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W wakacje do policjantów z Tarnowa i terenu całego powiatu zgłaszali się mieszkańcy, informując o różnego rodzaju przestępstwach. Zgłoszenia dotyczyły kradzieży, włamań, niszczenia mienia oraz kradzieży samochodu. - Straty z tego typu działalności przestępczej sięgały jednorazowo nawet 60 tysięcy złotych. Sprawcy dodatkowo niszczyli będące na posesji pozostawione mienie. Powodowali uszkodzenia maszyn budowlanych, systemu monitoringu, urządzeń elektronicznych i mechanicznych bram i garaży - tłumaczy asp. sztab Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Sprawą zajęli się policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Rozpoczęło się mozolne zbieranie szczątkowych informacji o sprawcach tych czynów. Wielogodzinne przeglądanie monitoringów prywatnych przedsiębiorców oraz miejskich kamer pozwoliło na pierwszym etapie na wytypowanie osób mogących brać udział w tym przestępstwach, a następnie ich personalizację. Następne działania policjantów nabierały tempa i zatrzymanie odpowiedzialnych za te czyny było już tylko kwestią czasu.

W połowie października policjanci z tarnowskiej komendy zatrzymali pierwszą osobę odpowiedzialną za włamania w Tarnowie i powiecie tarnowskim. Chwilę później kolejne osoby były przesłuchiwane przez policjantów z tarnowskiej „dochodzeniówki”.

- Zatrzymano w sumie 4 osoby z województwa podkarpackiego, w wieku od 31 do 49 lat. Podczas przesłuchań policjanci udowodnili im 9 kradzieży i włamań na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. Mężczyźni skradli w tym czasie elektronarzędzia, koła wraz oponami, armaturę łazienkową, specjalistyczne komputery, terminale, sterowniki, drukarkę, samochód oraz zniszczyli samochody, maszyny budowlane, sterowniki i napędy bram, okna i drzwi balkonowe, a także bramy garażowe. Straty, jakie powstały w wyniku ich działalności przekroczyły kwotę 100 tysięcy złotych - dodaje asp. sztab. Klimek.

Przedstawione całej czwórce zarzuty trafiły do prokuratora, który następnie wystąpił do tarnowskiego sądu o zastosowanie izolacji wobec zatrzymanych. Po analizie materiału dowodowego tarnowski sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku i mężczyźni trafili na trzy miesiące do aresztu, gdzie będą oczekiwać na kolejną wokandę.

Całej czwórce grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a jeden z nich musi się liczyć z podniesieniem kary o połowę w związku z powrotem do przestępstwa, czyli recydywą.

Sprawę w dalszym ciągu prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Policjanci podczas przeszukań u osób zatrzymanych odzyskali jedynie część skradzionego mienia.

fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje