poniedziałek, 27 stycznia 2020 20:34

Miłość przeciwko wojnie i śmierci, czyli "Narzeczona z getta" Sabiny Waszut

Autor Mirosław Haładyj
Miłość przeciwko wojnie i śmierci, czyli "Narzeczona z getta" Sabiny Waszut

75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jest dobrą okazją do sięgnięcia po lekturę, która dotyka kwestii Zagłady. Jedną z nich jest powieść historyczna Sabiny Waszut, pt. "Narzeczona z getta”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Książnica.

Z pisarką mieliśmy okazję porozmawiać w trakcie ubiegłorocznych Krakowskich Targów Książki, a temat nie mógłby być inny, niż literacki. Skąd wziął się pomysł na napisanie Narzeczonej…? Czy łatwo jest pisać o czasach wojny i Holokaustu? Skąd się wzięła pasja autorki do historii? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedziała pani Sabina Waszut podczas naszej rozmowy.

"Narzeczona z getta" to wzruszająca powieść o miłości, która staje się jednocześnie przekleństwem i zbawieniem. Traktuje o poczuciu winy, odkupieniu oraz walce o resztki człowieczeństwa w tragicznych czasach II wojny światowej.

Własnością młodego małżeństwa staje się stara, zagadkowa szafa. Barbara, której przeszłość też skrywa wiele tajemnic, pragnie odkryć, kim byli pierwsi właściciele antyku. Trafia do Sławkowa, miejscowości leżącej w Zagłębiu Dąbrowskim, tam dowiaduje się, że mebel należał do żydowskiej rodziny. Dalsze poszukiwania doprowadzają Barbarę do Mikołaja, pasjonata historii i opiekuna żydowskiego cmentarza. Z płyt nagrobnych i starych dokumentów powoli odsłania się historia Sary, żydówki zakochanej w goju – synu miejscowego szklarza. Czy ta zakazana miłość zdołała przetrwać wojnę i holocaust?

Fot. i opis: Wydawnictwo Książnica

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka