wtorek, 7 kwietnia 2020 14:55

Mimo epidemii władze kontynuują budowę nowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Są pierwsze efekty!

Autor Katarzyna Domagała
Mimo epidemii władze kontynuują budowę nowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Są pierwsze efekty!

Zarząd Powiatu w Oświęcimiu - mimo epidemii - podjął decyzję, aby kontynuować budowę nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. W oficjalnym odbiorze I etapu inwestycji uczestniczyli - w maseczkach i rękawiczkach - wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu – Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak. Obecny był także wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Wojciech Kajdas.

Paweł Kobielusz podtrzymuje zdanie, wyrażone także przez pozostałych członków Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, że mimo braku obiecanego wcześniej rządowego wsparcia, ta największa obecnie wieloletnia inwestycja Powiatu Oświęcimskiego będzie kontynuowana.

I etap prac kosztował 17,5 mln zł. Drugi, który niedawno się rozpoczął, będzie jeszcze droższy, bo pochłonie około 20 mln zł.

Od kilkudziesięciu lat SOSW funkcjonuje w dwóch lokalizacjach. Szkoła podstawowa z internatem mieści się przy ul. Obozowej (os. Zasole), a Branżowa Szkoła I stopnia oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przy ul. Kościelnej (centrum Oświęcimia) w stuletnim i mało funkcjonalnym budynku. Zresztą warunki w obu obiektach są trudne.

Obecnie w SOSW uczy się 230 osób. Większość pochodzi z powiatu oświęcimskiego, jednak są również uczniowie z pobliskich powiatów.

We wrześniu naukę w nowej siedzibie na Zasolu, powstałej na bazie rozbudowanego obiektu po popularnej „Budowlance”,  rozpoczną uczniowie z budynku przy ul. Kościelnej. Przeniesie się tam także administracja.

To, co zobaczyłem oceniam bardzo dobrze. I pod względem przestrzeni, i pod względem funkcji to jest obiekt, który spełnia wszystkie potrzeby naszych podopiecznych – mówi Jacek Polak, dyrektor SOSW w Oświęcimiu.
Edukacja takich osób jest coraz bardziej złożona. Przychodzą do nas uczniowie z coraz większą ilością deficytów i dlatego obiekt musi być coraz bardziej wyspecjalizowany pod kątem usług, które świadczymy tym młodym osobom – wyjaśnia dyrektor.

W nowej siedzibie powstały m.in. specjalistyczne sale do ćwiczeń, aula, pracownie i basen.

Rehabilitacja jest fundamentem w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Od ruchu zaczynamy, stąd basen jest idealnym miejscem. Natomiast aula jest miejscem terapii, którą popularnie nazywamy uspołecznianiem, edukacją włączającą. To miejsce, w którym nasi podopieczni będą się uczyć konfrontować z innymi ludźmi. Oba te miejsca są niezwykle istotne – podkreśla Jacek Polak.

Część podopiecznych uczy się konkretnych zawodów, np. montera suchej zabudowy. W przeciwieństwie do szkół masowych w SOSW pracuje się z uczniami w znacznie mniejszych grupach. Mają oni więcej godzin na zgłębianie tajników zawodu i korzystają z programu nauczania dostosowanego do ich potrzeb. Ponadto, korzystają z bardzo rozległego wsparcia pedagogicznego, psychologicznego, terapeutycznego, mają możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć rewalidacyjnych.

W drugim etapie budowy powstaną części wspólne dla obiektu oddanego w pierwszym etapie oraz uczniów z sąsiedniego, starego budynku.

Obiekt pomieści stołówkę, świetlicę, bibliotekę, gabinety terapii indywidualnej oraz internat. Ta część zostanie połączona ze starym budynkiem – dodaje dyrektor Polak.

Źródło: powiat-oswiecim.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje