wtorek, 26 października 2021 12:30

Minister Adamczyk w Tarnowie: „A4 wyczerpała swoje możliwości, jest zatłoczona”. Co z trzecim zjazdem?

Autor Aleksandra Tokarz
Minister Adamczyk w Tarnowie: „A4 wyczerpała swoje możliwości, jest zatłoczona”. Co z trzecim zjazdem?

Samorządowcy z powiatu tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, proszowickiego i dąbrowskiego spotkali się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Jak poinformował, dotychczasowy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, który pozwala samorządom pozyskiwać pieniądze na modernizację lokalnych dróg będzie nie tylko kontynuowany, ale także poszerzony o dodatkowe zadania z zakresu budownictwa. Padło również zapewnienie o rozbudowie autostrady, a obok niego pytania o trzeci zjazd.

- Autostrada A4 na wielu odcinkach wyczerpała swoje możliwości techniczne. Bywają dni, że samochody się zatrzymują, bo jest tak zatłoczona – powiedział minister w Tarnowie. – Będzie poszerzana o trzeci pas ruchu w obu kierunkach, począwszy od Tarnowa do Krakowa, a następnie do Katowic, Gliwic i węzła Krzyżowa pod Wrocławiem. W sumie na dystansie przeszło 400 kilometrów.

Andrzej Adamczyk przekazał dodatkowo, iż błędem, już podczas budowy autostrady, było zaprojektowanie zjazdów w tak dużej odległości od siebie. Padło zapewnienie, iż kolejne działania ukierunkowane będą na możliwość włączenia się do nich kierowców także z mniejszych miejscowości i dróg samorządowych.

W tym kontekście padło pytanie o szanse na powstanie trzeciego zjazdu z autostrady w Tarnowie – w rejonie skrzyżowania z ul. Niedomicką. Starosta Roman Łucarz podkreślił, że oba węzły znajdują się w zasadzie poza Tarnowem i dzieli je odległość aż 14 kilometrów, dlatego warto pochylić się nad koncepcją budowy trzeciego zjazdu. - Kwestia jest otwarta. Ja zawsze mówię, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale za tym rozwiązaniem muszą być twarde argumenty. Musimy mieć przekonanie graniczące z pewnością, że jest to inwestycja potrzebna – stwierdził minister.

Efektem wcześniejszych spotkań ministra z samorządowcami jest korekta w przyszłorocznym Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Do rozdysponowania będzie 3,2 mld zł na takie przedsięwzięcia jak dotychczas, ale będą także dodatkowe 2 mld zł na inne zadania z zakresu drogownictwa. - Te dodatkowe środki finansowe przeznaczone zostaną na bardzo proste inwestycje drogowe, które nie były uwzględniane w dotychczasowych konkursach, ale także na chodniki, ścieżki rowerowe czy przejścia dla pieszych, czyli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa – mówił Andrzej Adamczyk.

Jak poinformował, rząd opracował nowy program budowy dróg krajowych i autostrad do 2030 roku, z opcją przedłużenia do 2032 roku. Na jego realizację przeznaczone ma zostać 292 mld zł. W planach jest wybudowanie nowych oraz zmodernizowanie już istniejących autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości 8 tysięcy 800 kilometrów. Zakładają one m.in. rozbudowę autostrady A4 o trzeci pas ruchu.

fot. Paweł Topolski/Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka