sobota, 5 grudnia 2020 14:12

Ministerstwo dopuszcza taką formę organizacji wypoczynku dzieci w czasie ferii

Autor Tomasz Stępień
Ministerstwo dopuszcza taką formę organizacji wypoczynku dzieci w czasie ferii

– Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska – takie stanowisko szefa rządu znają wszyscy. Okazuje się jednak, że zostanie dopuszczona inna forma wypoczynku dzieci w czasie zimowej przerwy w nauce.

Chodzi o półkolonie. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w czasie ferii zimowych, które w tym roku odbędą się między 4 a 17 stycznia 2021 r., w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. – To odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

Kto może organizować półkolonie?

Zajęcia będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Ale tylko te, które organizację takiego wypoczynku zgłosiły do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl

– W czasie ferii rekomendujemy, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze – informuje MEN.

Małopolska - najnowsze informacje