niedziela, 16 maja 2021 09:36

Ministerstwo Zdrowia: Od poniedziałku nowy schemat szczepień

Autor Aleksandra Tokarz
Ministerstwo Zdrowia: Od poniedziałku nowy schemat szczepień

Jak przypomina resort zdrowia od poniedziałku, 17 maja, obowiązywać będzie nowy schemat szczepień przeciw Covid-19. Odległości czasowe pomiędzy przyjęciem pierwszej i drugiej dawki preparatu Vaxzevria, Comirnaty czy COVID-19 Vaccine Moderna znacznie się skrócą.

Od dnia 17 maja 2021 r. Minister Zdrowia dopuszcza, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane:

  • szczepionką Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami,
  • szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.

Dodatkowo, osoby, które przebyły już chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19, co skutkuje również zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki.

Powyższe zalecenia stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek.

Od poniedziałku ruszy także rejestracja na szczepienie dla nastolatków powyżej 16. roku życia. Co ważne - na szczepienie osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia zgodzić musi się opiekun prawny np. rodzic, jak również sam nastolatek.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

Małopolska. Liczba pacjentów z Covid-19 spadła poniżej tysiąca. „Jesteśmy na ostatniej prostej”
Koronawirus Małopolska. Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 spadła poniżej tysiąca. Tak dobrze nie było od początku marca.
koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje