piątek, 8 października 2021 13:47

Młode jesiotry płyną ku wolności

Autor Artykuł partnera
Młode jesiotry płyną ku wolności

W poniedziałek kolejne młode jesiotry zostały wypuszczone na wolność. Tym razem trafią do Drwęcy, dopływu Wisły. Gatunek, który przeżył dinozaury, ma szansę ponownie stać się częścią polskiej przyrody. Zapraszamy dziennikarzy.

Jesiotr drugim żubrem?

Dlaczego do Drwęcy? Bo to ważny dopływ Wisły, do którego cenne gatunki ryb dwuśrodowiskowych, w tym jesiotry, wpływają na tarło. Dawniej Wisła i Odra były jednymi z najważniejszych rzek jesiotrowych w całej Europie. Jesiotr bałtycki (ostronosy) niegdyś gromadnie Odrą płynął aż do Raciborza, z kolei Wisłą docierał na Śląsk. Ten cenny dla polskiego ekosystemu gatunek ryby wyginął w efekcie przełowienia, przekształcania koryt rzek i zanieczyszczeń wód. Naukowcy liczą, że podobnie jak żubr, jesiotr bałtycki odrodzi się z wielką korzyścią dla polskiego środowiska. Łącznie na wszystkie działania związane z przywróceniem tego gatunku do polskich rzek wydano już dziewięć milionów złotych z publicznych pieniędzy.

Wyginęły przez ludzi, naprawiamy błędy!

To nie pierwsze i nie ostatnie takie zarybienia. W zeszłym tygodniu do Odry, w Widuchowej, zostało wypuszczonych ponad dziesięć tysięcy małych jesiotrów, wyhodowanych w Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Zakładzie Hodowli Ryb Jesiotrowatych w Pieczarkach.

"Liczymy na to, że jesiotry wrócą do dorzeczy obu największych polskich rzek. Warunkiem powodzenia tego przedsięwzięcia jest przywrócenie dobrego stanu ekologicznego rzek, w tym likwidacja barier, zaprzestanie szkodliwej regulacji, poprawa jakości wody oraz  ścisła ochrona gatunku. To oznacza przestrzeganie zakazu połowów jesiotrów”, mówi dr Alicja Pawelec, specjalistka ds. ochrony wód WWF Polska.

Agnieszka Veljković, Apolinary Rzońca

Źródło WWF Polska

Ekologia - najnowsze informacje