poniedziałek, 3 lipca 2023 07:50

Modernizację przeprowadzono po 30 latach. Przebudowa szybiku usprawni ruch turystyczny

Autor Mirosław Haładyj
Modernizację przeprowadzono po 30 latach. Przebudowa szybiku usprawni ruch turystyczny

W uroczystym otwarciu zmodernizowanego Szybiku Ważyn wzięli udział: minister Włodzimierz Bernacki, posłowie na Sejm RP: Józefa Szczurek-Żelazko, Stanisław Bukowiec, Urszula Augustyn, wicewojewoda Ryszard Pagacz, wicemarszałek Józef Gawron, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, radny wojewódzki Piotr Dziurdzia oraz samorządowcy z powiatu bocheńskiego i przedstawiciele gmin.

Po niemal 30 latach od ostatniej przebudowy szybik Ważyn będący ważnym połączeniem komunikacyjnym turystycznego poziomu August z największą komorą w bocheńskiej kopalni – Komorą Ważyn, został gruntownie zmodernizowany i dostosowany do rosnącego ruchu turystycznego w kopalni.

- Przebudowa szybiku znacznie usprawni prowadzony w kopalni ruch turystyczny, udostępni także komorę Ważyn osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Kopalnia, to jedno z najciekawszych miejsc w naszym regionie i na pewno będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Małopolski

- mówił wicemarszałek Józef Gawron.

Kopalnia Soli Bochnia, to wspaniałe miejsce historyczno-edukacyjne na mapie Małopolski. Wyremontowany szybik, to doskonała propozycja na ciekawą wycieczkę szkolną, a także nieszablonowy sposób na pierwsze spotkania z historią dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych

- dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Prace remontowe i zabezpieczające zostały przeprowadzone na całej długości szybiku. Wstawiono nową obudowę górniczą, zainstalowano nowoczesną windę oraz gruntownie przebudowano drewniany przedział schodowy. Dodatkowe prace modernizacyjne objęły także bezpośrednie otoczenie szybiku: wyremontowano jego nadszybie i podszybie. Tym samym poprzecznik Ważyński wraz z komorą kieratową i znajdującym się w niej stanowiskiem multimedialnym, zostanie po ponad rocznej przerwie ponownie udostępniony dla turystów zwiedzających kopalnię.

Łączny koszt inwestycji to 10,5 mln zł.

Inf. i foto: UMWM

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka