wtorek, 19 lipca 2022 15:59

Mogą być problemy z wylotem z Londynu do Polski

Autor Tomasz Stępień
Mogą być problemy z wylotem z Londynu do Polski

Na lotniskach w Wielkiej Brytanii mogą występować problemy – informuje polska ambasada w Londynie. Powodem są rekordowe temperatury na Wyspach, które paraliżują życie mieszkańców. – Przed planowaną podróżą zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronach internetowych portów lotniczych i przewoźników – apeluje ambasada.

Ostrzeżenie, które wydała właśnie polska placówka dotyczy zarówno tych, którzy wybierają się z Anglii do Polski, jak i tych planujących podróż w odwrotną stronę. Ze względu na falę gorąca sytuacja w Wielkiej Brytanii staje się coraz trudniejsza. A może być jeszcze gorzej.  Met Office, krajowa brytyjska służba meteorologiczna, zajmująca się prognozami pogody podała, temperatury wciąż rosną w wielu miejscach. Padają rekordy temperatury nocą i w dzień. Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii przekroczona została temperatura 40 stopni Celsjusza! Poprzednio najwyższą odnotowano w lipcu 2019 r. - 38,7 °C  w Cambridge.

Co rusz ponawiane są apele o pozostanie w domach, picie dużych ilości napojów i unikanie nasłonecznionych miejsc. Obowiązuje najwyższy czerwony alert w związku z upałami.

Z powodu wysokich temperatur mnożą się problemy w transporcie, także lotniczym. Na lotnisku Luton pod Londynem, które obsługuje tanie linie lotnicze, upały uszkodziły pas startowy na skutek czego czasowo wstrzymano rejsy z tego portu lotniczego. W Heathrow  poinformowano dzisiaj o rekordowej temperaturze 40,2°C dzisiaj o godzinie 12:50.

Dlatego też polska ambasada ostrzega, że mogą występować problemy na lotniskach w UK. – Przed planowaną podróżą zapoznaj się z ostrzeżeniami na stronach internetowych portów lotniczych i przewoźników – apeluje placówka. – Jednocześnie informujemy, że istnieją alternatywne dla Londynu możliwości wylotu do Polski z innych lotnisk na terenie Wielkiej Brytanii, m.in. z Birmingham, Bristolu czy Manchesteru, zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach. Na lotniska można dojechać autobusami – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jak przypomina ambasada podróż z lotniska Luton na inne lotniska może się odbyć wyłącznie za pośrednictwem autobusów. Pociągi ze względu na wysoką temperaturę w UK zostały odwołane.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka