wtorek, 16 listopada 2021 10:23

Można zatrzymać pociąg, jeśli pasażer ma objawy koronawirusa. Ta zmiana weszła już w życie

Autor Aleksandra Tokarz
Można zatrzymać pociąg, jeśli pasażer ma objawy koronawirusa. Ta zmiana weszła już w życie

Rozporządzenie ministerstwa zdrowia i infrastruktury, które właśnie weszło w życie we Włoszech wprowadza możliwość zatrzymania pociągu, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że któryś z pasażerów ma objawy wskazujące na zakażenie Covid-19.

Nowe przepisy - dekret w sprawie bezpieczeństwa sanitarnego w walce z koronawirusem weszły właśnie w życie we Włoszech. Na większych dworcach kolejowych, tych w Rzymie, Mediolanie czy Florencji, prowadzone będą kontrole przepustek sanitarnych przed wejściem pasażerów do pociągów.

Certyfikat covidowy, zwany we Włoszech Green Pass, który zaświadcza o pełnym zaszczepieniu, przejściu Covid-19 lub negatywnym wyniku testu, wymagany jest w pociągach dużych prędkości oraz w Intercity. Przepustki są obecnie sprawdzane razem z biletami.

Są jednak kolejne zmiany. Rząd postanowił, iż w przypadku, gdy personel stwierdzi, iż pociągiem podróżuje osoba lub osoby z objawami wskazującymi na zakażenie Covid-19, policja kolejowa wraz z nadzorem sanitarnym może zdecydować, biorąc pod uwagę okoliczności, o zatrzymaniu pociągu, by podjąć niezbędne działania.

Nim skład ruszy w dalszą drogę niezbędna jest jego dezynfekcja. Dodatkowymi zaleceniami jest dezynfekcja wszystkich środków transportu publicznego przynajmniej raz dziennie.

Jak wynika z zaleceń ministerstwa zdrowia i infrastruktury - w przypadku taksówek maksymalna liczba pasażerów nie może być większa niż dwa, jeśli nie należą oni do tej samej rodziny.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje