czwartek, 9 marca 2023 14:50

"Na naszej wystawie mówimy przede wszystkim o życiu". Jak wyglądały losy podgórskich Żydów?

Autor Patryk Trzaska
"Na naszej wystawie mówimy przede wszystkim o życiu". Jak wyglądały losy podgórskich Żydów?

Kawał wspaniałej historii poświęconej społeczności żydowskiej jest od 10 marca dostępny dla każdego. Wszystko w związku z niepowtarzalną wystawą zatytułowaną „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu", znajdującej się w krakowskim Muzeum Podgórza – Na naszej wystawie mówimy przede wszystkim o życiu, ale również o funkcjonowaniu gminy żydowskiej w podgórzu. Mówimy o najważniejszych instytucjach czy historii cmentarzy żydowskich w podgórzu. Skupiamy się także na kwestiach gospodarczych, w których to przedstawiciele społeczności bardzo mocno partycypowali zarówno jeśli chodzi o przemysłowców, jak i o drobnych kupców i handlarzy – mówił w rozmowie z Głos24, Kurator wystawy – Piotr Figiela.

Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości. Ma ona pokazywać wpływ rozwijającego się prężnie miasta na społeczność żydowską i na odwrót.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego podczas II wojny światowej.

@glos24.pl Jak wyglądały losy lokalnych Żydów? Sprawdziliśmy nową wystawę w krakowskim Muzeum Podgórza. #muzeum #roomtour #zydziwpolsce #zwiedzanie #musisztozobaczyc #ciekawemiejsca #miejscawkrakowie #krakow #wystawa #żydzi ♬ Stories 2 - Danilo Stankovic

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej w wielickim Klaśnie. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i wielu, wielu innych aspektach. –  Na naszej wystawie mówimy przede wszystkim o życiu, ale również o funkcjonowaniu gminy żydowskiej w podgórzu. Mówimy o najważniejszych instytucjach czy historii cmentarzy żydowskich w podgórzu. Skupiamy się także na kwestiach gospodarczych, w których to przedstawiciele społeczności bardzo mocno partycypowali zarówno jeśli chodzi o przemysłowców, jak i o drobnych kupców i handlarzy – mówił w rozmowie z Głos24 Kurator wystawy – Piotr Figiela.

Na zwiedzających czeka również wiele subtelnych ciekawostek takich, jak np. lecąca w tle muzyka. – W tej części Muzeum można usłyszeć utwory Fryderyka Chopina, ale zagrane przez wybitnego pianistę urodzonego w Podgórzu. Mowa oczywiście o Ignacym Friedmanie, który jako siedemnastolatek wyjechał z Podgórza na studia muzyczne do Wiednia i Lipska. Dajemy takie mocne punkty, związane z historią tej społeczności, o której wciąż wiemy za mało – podkreślał Figiela.

Czy w takim razie można powiedzieć, że losy społeczności żydowskiej i Krakowa są ze sobą nierozerwalnie związane? – Jak najbardziej. Tutaj mówimy co prawda o tym, jak silna była niezależność w ogóle Podgórza, a także Polskich Żydów. Pod koniec XIX wieku Żydzi tworzyli własną gminę. Chcieli odseparować się od Wielickiego Krasna. Później w latach 30  za wszelką cenę nie chcieli połączyć się z gminą wyznaniową w Krakowie. Były podpisy osób, które, sprzeciwiały się połączeniu obydwu gmin wyznaniowych. Mam tutaj oczywiście na myśli Żydów z Podgórza. Na naszej wystawie będzie można zobaczyć reprodukowane listy z podpisami tychże osób, a także ostatni taki dokument okólnik z końca 36 roku – opowiadał Kurator wystawy.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do 10 grudnia 2023 roku.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka