piątek, 12 lutego 2021 11:58

Na Podhalu powstanie najgłębszy odwiert geotermalny w kraju. Poprawi to jakość powietrza?

Autor Mirosław Haładyj
Na Podhalu powstanie najgłębszy odwiert geotermalny w kraju. Poprawi to jakość powietrza?

Gorąca woda ma ogrzewać Nowy Targ i gminę Szaflary.

Odwiert geotermalny ma mieć 7 kilometrów głębokości. Dzięki niemu gorąca woda ma ogrzewać Nowy Targ i gminę Szaflary. Odwiert ma polepszyć jakość powietrza, która w tym rejonie Małopolski wciąż pozostawia sporo do życzenia.

– Ciepło geotermalne - oprócz gazu ziemnego - to podstawowe ekologiczne źródła ciepła w tej części Małopolski. Aby jednak rozwijać sieć geotermalną potrzeba dodatkowego „ujęcia” ciepła. -Duże nadzieje wiążemy z nowym odwiertem, który będzie robiony na terenie gminy Szaflary w Bańskiej Niżnej

– mówi cytowany przez Gazetę Krakowską Edward Siarka, wiceminister środowiska.

– Będzie to jeden z najgłębszych odwiertów jaki będzie wykonywany w Polsce. Jest to swego rodzaju eksperyment, który pokaże jakie możliwości stoją przed polską geotermią.

Jeśli plany się powiodą,  bezpośrednio do sieci ciepłowniczej na terenie miasta będzie można podłączyć ciepło z Bańskiej Niżnej. Taki zabieg poprawiłby jakość powietrza w regionie.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w lutym zostanie podpisana umowa, która otworzy przetarg na realizację tego zadania. Szacowany koszt prac wynosi 45 mln złotych.

– Myślę, że inwestycja ta będzie polem doświadczalnym dla późniejszych, podobnych odwiertów w innych częściach naszego kraju. Walka o poprawę jakości powietrza, a tym samym o komfort życia i zdrowie naszych obywateli to obowiązek nie tylko Małopolski, ale całego kraju

– powiedział cytowany przez Gazetę Krakowską Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski i dodał:

– W skali naszego kraju to właśnie Małopolska jest pionierem w wymianie kopciuchów, ale obserwujemy, że kolejne samorządy przyjmują programy ochrony powietrza i uchwały antysmogowe zakazujące palenia paliwami stałymi, na wzór uchwały krakowskiej.

Inf.: Gazeta Krakowska
Fot.: By ptk78@wp.pl - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Podhale

Podhale - najnowsze informacje