wtorek, 8 sierpnia 2023 14:30

Na Prądniku powstaje nowoczesny obiekt sportowy. To nie tylko basen

Autor Artykuł partnera
Na Prądniku powstaje nowoczesny obiekt sportowy. To nie tylko basen

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę I etapu budowy nowoczesnego kompleksu sportowego na Prądniku Białym. Nowa Clepardia będzie czymś znacznie więcej niż basenem, powstanie tu bowiem nowoczesny ośrodek sportu i rekreacji.

Prądnik Biały przeżywa inwestycyjny boom. Po latach oczekiwań mieszkańców, wkrótce zakończą się prace nad szybkim tramwajem na Górkę Narodową. Podobnie wygląda sytuacja generalnej przebudowy al. 29 Listopada. W przyszłym roku do użytku ma również zostać oddana północna obwodnica miasta, a za kilka lat, na miejscu nieczynnego basenu Clepardii przy ul. Mackiewicza, powstanie wielofunkcyjny miejski obiekt sportowy.

  • Zobacz też:
Prądnik Biały – krakowskie centrum inwestycyjne
Prądnik Biały to dzielnica Krakowa, która intensywnie się rozwija.

Po nowohuckiej „Wandziance” będzie to dopiero drugi publiczny basen odkryty w Krakowie. Według zapowiedzi i obecnych planów Miasta oferta ma być jednak znacznie bardziej zróżnicowana. Obiekt realizowany będzie w trzech etapach, a pierwszy z nich powinien być gotowy do 2026 roku.

Inwestycja już się rozpoczęła

Pierwsze informacje o przebudowie Clepardii pojawiły się w grudniu 2021 roku. Na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Sportowej można było wówczas zobaczyć efektowne wizualizacje przyszłego obiektu. Mieszkańcy poznali też budżet, jaki w 2022 roku miał być przeznaczony na nową Clepardię. Na ten cel poświęcono 387 tys. zł.

– Wykonana została dokumentacja projektowa dla inwestycji, a jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę I etapu – deklaruje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Głównym założeniem projektowym zagospodarowania terenu było stworzenie interesującej i atrakcyjnej przestrzeni zapewniającej jak najlepsze warunki do rekreacji i sportu, przeznaczonej dla wszystkich użytkowników niezależnie od wieku i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

– Ponadto w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa zapisane zostały już środki na tę inwestycję. Do zakończenia pierwszego etapu, a więc do 2026 roku, zarezerwowano na ten cel 26 mln zł – mówi dyrektor instytucji.

Centrum sportu i rekreacji

Fundusze przeznaczone na pierwszy etap inwestycji nie zostały rozłożone równomiernie. Oznacza to, że w roku bieżącym wydany ma być pierwszy milion, a pozostałych 25 mln dopiero w trzech następnych latach. Po wyburzeniu dawnego budynku Clepardii w pierwszej kolejności powstaną dwa baseny wewnętrzne, zespół boisk do squasha, siłownia, sale fitness wraz z zapleczem szatniowym, 4-torowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe oraz restauracja. Styl budynku będzie minimalistyczny, z przeszkleniem w parterze, co doda całej bryle lekkości. – W części podpiwniczonej projektowana jest wrotkarnia z zapleczem szatniowym oraz parking na 41 miejsc, których wraz z tymi na istniejącym już parkingu zewnętrznym będzie blisko 100. Pomieszczenia techniczne i technologiczne znajdować się będą w części podziemnej – wylicza Krzysztof Kowal.

Cała wymieniona infrastruktura ma powstać już w ramach pierwszego etapu inwestycji. Na etap II przewidziana została budowa dalszej części budynku głównego, zawierająca kasy do basenów zewnętrznych, zaplecze socjalno-szatniowe i boisko wewnętrzne, a także elementy zagospodarowania terenu i małej architektury, dojścia i dojazdy, szatnie zewnętrzne oraz amfiteatr.

Z punktu widzenia przyszłych odwiedzających najważniejszymi elementami tego etapu będą z pewnością dwa baseny zewnętrzne (o tych samych wymiarach i kształcie co obecne) oraz wodny plac zabaw. Basen sportowy o wymiarach 50x20m zlokalizowany będzie w podobnym miejscu co dotychczasowy, lecz lekko przesunięty w zachodnią stronę działki, zaś basen rekreacyjny o wymiarach 28x21 umieszczony zostanie dokładnie w tym samym miejscu co istniejący. W basenie rekreacyjnym wydzielone będą dwie strefy, z czego jedna przeznaczona zostanie dla najmniejszych użytkowników, a druga strefa rekreacji będzie zawierała leżaki, hydromasaż itd. Plaża wokół basenów zostanie wykonana z desek syntetycznych. Pomiędzy wymienionymi basenami zaprojektowano wodny plac zabaw. – Będzie to płaska powierzchnia wyposażona w nawierzchnie amortyzujące, na których umieszczone zostaną urządzenia wodne z odpowiednimi strefami bezpiecznymi – tłumaczy dyrektor ZIS-u.

Ostatni, trzeci etap inwestycji zakłada budowę m.in. wewnętrznej i zewnętrznej hali skateparkowej wraz z zapleczem socjalno-szatniowym i administracyjnym, barem oraz pomieszczeniami pomocniczymi. Co istotne, całość prac podzielona będzie w ten sposób, aby po zakończeniu każdego kolejnego etapu, dana część inwestycji od razu mogła być udostępniona do użytku. Jak zastrzega przedstawiciel ZIM-u, o realnych kosztach I etapu będzie można mówić jednak dopiero po otwarciu ofert. – Na dziś dysponujemy kwotą 26 mln zł wpisaną do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Etapy II i III będą realizowane kolejno po etapie I, a więc po 2026 r. Obecnie skupiamy się jednak na I etapie, który ma zapewnione finansowanie – podsumowuje Krzysztof Kowal.

Jedyny taki obiekt w Krakowie

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nowa Clepardia będzie nie tylko pierwszym ogólnodostępnym multifunkcjonalnym obiektem sportowym na Prądniku Białym, lecz również jedynym tego typu obiektem o charakterze gminnym w Krakowie. Jak dotąd miasto dysponuje jedynie kilkoma basenami zamkniętymi i zaledwie jednym basenem sezonowym w postaci „Wandzianki” w Nowej Hucie. Nowa Clepardia będzie czymś znacznie więcej niż basenem, powstanie tu bowiem nowoczesny ośrodek sportu i rekreacji.

Krakowska Clepardia na Prądniku Białym należy do najstarszych klubów sportowych - mapa Głos24 / Open Street Maps

Mieszkańcy i tutejsza Rada Dzielnicy uważają wręcz, że tak atrakcyjny obiekt w tym miejscu jest swego rodzaju formą rekompensaty od Miasta. – Po pierwsze za to, że przez wiele lat zwlekano tutaj z licznymi inwestycjami – mówi Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak. – Teraz, kiedy najważniejsze inwestycje są już tu w pełni realizowane, dodatkowo Miasto zaczyna prace przy najnowocześniejszym, jedynym tego typu gminnym obiekcie sportowym w całym Krakowie. Dla samych mieszkańców to również rekompensata z tytułu tego, że w przeciwieństwie do kilku innych Dzielnic miasta, na Prądniku nie ma naturalnego kąpieliska, takiego jak Bagry czy Ruczaj, z których mieszkańcy również bardzo chętnie korzystają – podsumowuje Dominik Franczak.

Liczący 70 tysięcy mieszkańców Prądnik Biały jest największą dzielnicą Krakowa, która dotychczas nie posiadała własnego basenu – komentuje Jakub Kosek, jeden z radnych zabiegających o tę inwestycję w Radzie Miasta. – Budowa kompleksu przy ul. Mackiewicza jest istotnym krokiem w rozwoju infrastruktury rekreacyjnej w północnej części Krakowa. Dzięki niemu mieszkańcy naszej dzielnicy zyskają dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych, które umożliwią aktywne spędzanie czasu wolnego i dbanie o zdrowie. Choć jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie realizacji zadania, jakim jest przeprowadzenie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy, wierzę, że inwestycja ta zakończy się sukcesem i przyczyni do poprawy jakości życia mieszkańców Krakowa - dodaje.

Robert Siemiński

fot. ZIM Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka