niedziela, 5 czerwca 2022 18:43

Na ten budynek mieszkańcy czekali 10 lat. Otwarto Dom Kultury w Sułowie

Autor Marzena Gitler
Na ten budynek mieszkańcy czekali 10 lat. Otwarto Dom Kultury w Sułowie

W Sułowie (gm. Biskupice) otwarto nowy budynek Domu Kultury. Mieszkańcy otrzymali piękny obiekt, który będzie służyć całej społeczności.

Uroczyste przecięcie wstęgi nowo wybudowanego Domu Kultury odbyło się 29 maja podczas pikniku rodzinnego. Zaproszonych gości powitał sołtys Sułowa Stanisław Świątko. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Jarosław Łabęda z Parafii pw. św. Marcina w Biskupicach. Otwarcie placówki upamiętnia okolicznościowa tablica.

Jedną z inicjatorek powstania Domu Kultury w Sulowie była poprzednia sołtys Lucyna Masior. To ona z niezwykłym zaangażowaniem zabiegała o budowę placówki. Pomysł zaakceptowali biskupiccy radni poprzedniej kadencji. Szczególne podziękowania złożono też wójtom - obecnej Renacie Gawlik oraz poprzedniemu - Henrykowi Gaworowi. - Bez państwa aprobaty i wsparcia obiekt ten nigdy by nie powstał  – mówił radny i sołtys Sułowa, Stanisław Świątko.

Renata Gawlik przypomniała, że starania o  powstanie placówki rozpoczęto już w 2010 roku. - Dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób dziś możemy uroczyście ten budynek otworzyć – mówiła wójt Biskupic. - Mam nadzieję, że miejsce to stanie się ważnym punktem na mapie naszej gminy, i że wy drodzy mieszkańcy Sułowa, będziecie z tego miejsca chętnie korzystać - dodała.

Życzenia i podziękowania złożył także obecny na otwarciu wójt kadencji 2010 -2018, a obecnie wicestarosta wielicki –  Henryk Gawor. Gratulacje przekazał także Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Małopolskiego, Roman Wcisło.

Wydarzenie uświetnił koncert w wykonaniu Katarzyny Pracuch przy akompaniamencie Michała Jajeśnicy.

Otwarcie Domu Kultury połączono z piknikiem rodzinnym. Dla najmłodszych przegotowano warsztaty plastyczne, eko konkursy z nagrodami, tworzenie autorskiej biżuterii, balonowe zoo a także dmuchany zamek i słodkości rozdawane przez samego Kubusia Puchatka. Zwieńczeniem była zabawna wersja „Czerwonego Kapturka” przygotowana przez Teatr Krak - art . Dzieciaki same mogły wcielić się w postaci bajkowe i zagrać na prawdziwej scenie. Dla nieco starszych organizatorzy przygotowali  słodki poczęstunek oraz kiełbaski z grilla.

Budowa  Domu Kultury w Sułowie była możliwa dzięki pozyskanym na ten cel unijnym środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na ten cel gmina otrzymała 500 tys. zł.  

Nowy budynek ma 192 m2. Na parterze znajduje się sala wielofunkcyjna, pomieszczenia biurowe, zaplecze kuchenne oraz sanitarne. Obok budynku jest plac zabaw.  Sułowski Dom Kultury jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - ma podjazdy ułatwiające komunikację i nie ma barier architektonicznych.

fot. UG Biskupice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje