poniedziałek, 1 lutego 2021 11:50

Najlepsze źródła wiedzy o zdrowym odżywianiu

Autor Artykuł sponsorowany
Najlepsze źródła wiedzy o zdrowym odżywianiu

W różnych źródłach informacji - w książkach, prasie, radiu, telewizji i Internecie cały czas pojawiają się nowe, często sprzeczne ze sobą informacje na temat żywności i żywienia. Mając tak wiele różnych możliwości do zdobycia informacji o zdrowym odżywianiu, często można poczuć się zagubionym. Każdy z nas może jednak zmniejszyć chaos informacyjny w swojej głowie dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad selekcji informacji oraz ich źródeł. Jakie są więc najlepsze źródła wiedzy o zdrowym odżywianiu?

Studia dietetyczne

Najlepszym źródłem wiedzy o zdrowym odżywianiu są oczywiście studia dietetyczne. Kilkuletnie akademickie przygotowanie specjalistów pozwala im później pracować jako dietetycy i pomagać innym ludziom z ich problemami z odżywianiem. Studia dietetyczne pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu medycyny, biochemii i technologii żywności. Poza tym dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku. Dietetycy posiadają szeroką wiedzę w zakresie opracowywania diet leczniczych i odchudzających. Poza tym mogą przygotowywać plany żywieniowe dla sportowców, cukrzyków i osób z zaburzeniami trawienia. Studia realizowane są przede wszystkim na uczelniach medycznych. Dietetycy mogą specjalizować się w różnych sferach jak np. dietetyka sportowa, dietetyk wieku dziecięcego, dietetyka kliniczna, dietetyka stosowana, dietetyka w gastronomii itd. Oczywiście, nie każdy może zostać dietetykiem. Osoby, które potrzebują konsultacji i wiedzy specjalisty, mogą zawsze skierować się po pomoc do praktykującego dietetyka lub, jeśli ćwiczą na siłowni, do trenera personalnego, który również może pomóc w zaplanowaniu zdrowej diety odchudzającej.

Książki i internet, czyli skąd czerpać wiedzę o dietetyce

Co jednak jeśli chcemy samodzielnie rozwijać się w dziedzinie dietetyki, bez konieczności studiowania? W takim przypadku rozwiązaniem mogą być książki lub internet. Do najlepszych książek o dietetyce zaliczają się klasyki jak np. „Żywienie człowieka: podstawy nauki o żywieniu” Jana Gawęckiego, a także „Dietetyka sportowa” oraz inne pozycje od Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Poza tym można wybrać spośród wielu innych dostępnych książek, ponieważ temat dietetyki stał się w ostatnich latach bardzo aktualny. Innym źródłem cennych informacji może być internet i blog o zdrowym odżywianiu. Poza tym dzięki informacjom znalezionym w internecie można np. znaleźć profesjonalną firmę cateringową lub wyszukać różne przepisy, które sprawią, że nasza dieta będzie nie tylko zdrowa, ale także smaczna!

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje