środa, 27 października 2021 08:02

Naukowcy: Wierzysz w teorie spiskowe? Możesz mieć problem...

Autor Mirosław Haładyj
Naukowcy: Wierzysz w teorie spiskowe? Możesz mieć problem...

Zdaniem naukowcy przekonania o tym, że epidemia koronawirusa to wymysł, mogą wpływać na zachowanie ludzi, co narazi ich na ryzyko zakażenia.

Od początku epidemii koronawirusa słychać echa teorii spiskowych. Ich zwolennicy twierdzą, że koronawirus nie istnieje, a pandemia to wymysł.

Naukowcy zdecydowali się sprawdzić, jakie konsekwencje mogą czekać osoby o takim podejściu do epidemii. Badacze, aby przedstawić, jaki wpływ na zachowanie ludzi mogą mieć błędne teorie dwukrotnie przeprowadził ankietę wśród 9 tys. osób (pierwszy raz w kwietniu 2020 r., drugi w grudniu 2020 r.).

Podczas pierwszego badania wypowiadali się, co myślą na temat koronawirusa. Pojawiały się następujące odpowiedzi:

  • jest bronią biologiczną,
  • pandemię wprowadzono, by odebrać prawa obywatelskie,
  • koronawirus jest spiskiem mającym na celu uzyskanie korzyści finansowych przez określone grupy,
  • pandemię wymyślono, by odwrócić uwagę od globalnego kryzysu gospodarczego.

W grudniowej ankiecie badani mieli opisać swoje zachowania społeczne w okresie epidemii. Pytano ich również o to, czy kiedykolwiek złamali obostrzenia. Osoby wierzące w teorie spiskowe rzadziej zakrywały nos i usta, za to częściej pojawiały się w miejscach, w których przebywało dużo osób.

Ankietowani przyznali, że rzadko poddawali się testom na koronawirusa, jednak wśród tych, którzy zdecydowali się na test, częstszy (niż w przypadku osób wierzących epidemię) był pozytywny wynik. Wierzący w teorie spiskowe częściej tracili pracę i kontakt ze znajomymi (co miało związek z ich przekonaniami).

Badacze zwrócili uwagę również, że wiara w teorie spiskowe owocowała gorszym samopoczuciem i negatywnymi doświadczeniami osobistymi.

Inf.: poradnikzdrowie.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje