wtorek, 16 kwietnia 2024 13:14

Naukowiec z AGH opracował pionierski system wspierania ratownictwa górskiego

Autor Katarzyna Domagała
Naukowiec z AGH opracował pionierski system wspierania ratownictwa górskiego

Dr hab. Radosław Klimek, naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektował specjalny system komputerowy, którego zadaniem jest monitorowanie bezpieczeństwa turystów. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody.

Skoro mówimy o smart city, dlaczego mielibyśmy nie mówić o smart mountain environment? – mówi Radosław Klimek.

Według naukowca, zaprojektowana przez niego aplikacja jest pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem powstałym z myślą o środowisku górskim.

Dr hab. Radosław Klimek rozwija system we współpracy ze studentami z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Co ważne, prototypową wersję systemu opisało czasopisma "Information Sciences".

Wiele smart funkcji

Według informacji, które podaje uczelnia, oprogramowanie potrafi w czasie rzeczywistym oceniać stopień narażenia danego turysty na niebezpieczeństwo w danej lokalizacji, w zależności od warunków atmosferycznych rejestrowanych przez najbliższą stację meteo, pory dnia czy stopnia trudności szlaku.

Do ustalania położenia osób w terenie może wykorzystywać zarówno udostępnione przez turystów urządzenia GPS, jak też sieć stacji bazowych telefonii komórkowej (BTS). System obsługuje również informacje przesyłane przez obroże telemetryczne noszone przez dzikie zwierzęta, co umożliwia np. zapobieganie spotkaniom ludzi z dużymi drapieżnikami.

Konfigurowalne środowisko pozwala na wprowadzanie danych na temat specyfiki danego terenu czy definiowanie sytuacji, kiedy system powinien generować alert o zagrożeniu. Całość dopełnia moduł wizualny, który pozwala śledzić obraz sytuacyjny nałożony na mapę terenu wyświetlaną na monitorze.

Symulacje i testy

Poprawność działania aplikacji została przetestowana w trakcie symulacji komputerowych, które odpowiadały dobowemu monitoringowi obszaru Babiogórskiego Parku Narodowego.

Moduł wizualny aplikacji pozwala śledzić obraz sytuacyjny nałożony na mapę terenu wyświetlaną na monitorze / Mat. udostępniony przez prof. Radosława Klimka

Jak czytamy na stronie uczelni, scenariusze testów uwzględniały różne pory roku i warunki atmosferyczne, a także ruch turystyczny typowy dla symulowanego okresu. Podczas obsługi wszystkich możliwych strumieni danych (GPS, BTS, obroże telemetryczne, odczyty stacji meteo itd.) aplikacja działała w pełni wydajnie na standardowym komputerze przy jednoczesnym monitoringu 3 tys. turystów, co przewyższa szczyty notowane przez BPN w sezonie letnim.

Przeprowadzone później testy obciążeniowe pokazały, że jest w stanie działać wydajnie również przy ponad dwukrotnie większej liczbie turystów.

Zdaniem twórcy aplikacji, mogłaby ona nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w górach, ale też dostarczyć danych na temat ich zachowania, co pozwoliłby gospodarzom danego terenu efektywniej zarządzać ruchem turystycznym.

Opracowane na AGH rozwiązanie należy do kategorii tzw. context-aware services (pol. usługi kontekstowe), czyli rozwiązań informatycznych zdolnych do czerpania danych o użytkowniku i jego otoczeniu z różnego rodzaju sensorów oraz dopasowywania swojego działania w zależności od relacji między tymi danymi.

Fot.: AGH

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka