piątek, 29 października 2021 11:56

Nawet 500 złotych mandatu za łamanie restrykcji we Wszystkich Świętych. „Obostrzenia będą egzekwowane”

Autor Aleksandra Tokarz
Nawet 500 złotych mandatu za łamanie restrykcji we Wszystkich Świętych. „Obostrzenia będą egzekwowane”

Pouczenie, nałożenie grzywny w postaci mandatu karnego lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu – tak może skończyć się nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych. Jak ostrzega rzecznik Komendy Głównej Policji, obostrzenia w dniu Wszystkich Świętych obowiązują i będą egzekwowane.

Komenda Główna Policji apeluje o przestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych, szczególnie w kontekście zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Obecne restrykcje obowiązują do końca października.

Jak zaznaczył insp. Mariusz Ciarka, rzecznik KGP, policji nie chodzi o karanie, ale „o solidarność z tymi osobami, które mogą się zarazić, które mogą z tej choroby nie wyjść”. – Ja nie chcę tutaj straszyć, bo dużo zależy od naszej samodyscypliny, dużo zależy od naszej solidarności z tymi osobami, które obawiają się, że mogą się zarazić, ale jeżeli będziemy przestrzegać przepisów, jeżeli w komunikacji zbiorowej, w pomieszczeniach zamkniętych będziemy zakrywać nos i usta, tak naprawdę nie będziemy powodować reakcji policjanta czy inspektora sanitarnego – cytuje wypowiedź rzecznika RadioZet.

Jak dodał, nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć nie tylko na pouczeniu, ale w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego, w najgorszym wypadku w kwocie do 500 złotych, czy skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu. Ciarka poprosił, aby skonsultować się z bliskimi i rozłożyć wyjazdy na groby na trzy, cztery dni.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje